Jak odstranit skvrny po vytopení

Skvrny po vytopení převážně mívají nahnědlou či narezlou barvu a mohou se i loupat. Objeví se de facto ihned poté, co nás někdo z vyššího patra oblažil větším množstvím vody a bohužel samy nikdy nezmizí. Podívejme se, jak bychom měli postupovat, aby po nich nezůstala ani stopa.

Rozhodně nemusíme spěchat. K likvidaci skvrn bychom měli přikročit až v situaci, kdy máme stoprocentní jistotu, že příčina vytopení je definitivně odstraněna a hlavně, že nám zeď či strop dokonale proschly. Bohužel to může v některých případech (zvláště pokud vody k nám teklo opravdu velké množství) trvat i několik týdnů, ale je lepší počkat než dělat práci úplně zbytečně.

Nejlepší situace nastane, když vidíme, že vše je ideálně suché a jedinou stopou po vytopení jsou špinavé skvrny (neloupou se a ani neodpadává omítka). V takové chvíli si můžeme vše ulehčit a jen pořádně vymalovat. Jediné na co bychom neměli zapomínat je nákup speciální barvy, určené přímo na různé skvrny na zdi (je trochu dražší, ale budeme ji potřebovat relativně malinko – množství bude odpovídat velikosti skvrn). Když už flekaté místo zamalujeme, necháme barvu vyschnout a pak bychom měli ještě další den či v nejbližším časovém horizontu pořádně vymalovat celou místnost. Pokud bychom skončili jen na ošetření skvrny speciálním nátěrem, nejpravděpodobněji bude rozdíl v tónech barev stále velmi dobře viditelný.

Horší situace nastane v případě, že se skvrny loupou, nebo jsou navíc mastné, případně z nich vystupuje až příliš silně rez nebo například saze. Pak bychom měli raději ostrou škrabkou postižené místo očistit od zbytků staré malby a místo pak pokud možno vyhladíme vyrovnávací stěrkou. A pak už jen stačí prostě znovu pořádně vymalovat. Velmi poškozená místa lze opravit i jednodušeji s pomocí speciálních akrylátových barev, které naneseme přímo na skvrnu, jenže v takovém případě nikdy nemáme jistotu, že práci neuděláme zbytečně, když se zbytek staré malby najednou sloupne. Proto je škrábání a vyhlazování převážně rozumnějším, i když samozřejmě také časově výrazně náročnějším řešením.