Jak odstranit bílé skvrny na nábytku

Sice všichni ví, že na dřevěný nábytek by se neměly pokládat vařící hrnky či hrnce, ale stejně na to člověk občas zapomene a nebo díky nepozornosti něco horkého přesune z podložky přímo na dřevo. Za následek to má většinou vznik neestetických bílých skvrn. Bohudík je lze několika různými způsoby, nebo jejich kombinací, celkem snadno odstranit.

1. vezmeme si zátku od bílého vína a nebo prostě kus korku a bílou skvrnu potíráme. Pak dřevěnou plochu vyleštíme vlněným hadříkem. Pokud používáme korek od vína, tak se samozřejmě jedná o pravý nikoliv o ten dnes často používaný plastový špunt.

2. účinnější ale o něco časově náročnější je použití speciální kašičky. Tu si vytvoříme smícháním hrubozrnné soli s trochou olivového oleje (nemusí být panenský, v tomto případě stačí i ona zvláštnost vyráběná z pokrutin). Tlustou vrstvu naneseme na skvrnu a necháme účinkovat několik hodin (minimálně tři). Pak kašičku posbíráme a opatrně místo, kde dříve byla skvrna, přeleštíme papírovou utěrkou. Před leštěním musíme vysbírat pečlivě všechna zrnka soli, abychom třením nábytek nepoškrábali.

3. metoda popsaná v bodě dva je velmi účinná, ale nedá se ji využít, když skvrny vzniknou na svislé ploše (například se nám něco vařícího vylilo či vyprsklo). V takovém případě smícháme naftu a olej nebo terpentýn a olej ve stejném poměru a touto směsí bílou skvrnu vyčistíme. Pak místo ještě přeleštíme suchým vlněným hadříkem. Občas se také doporučuje, abychom po přeleštění a namočení bílé skvrny na nábytku nechali terpentýn či naftu s olejem působit a poté před leštěním ji ještě můžeme potřít kouskem vosku.

4. bílé skvrny také mohou vzniknout díky působení alkoholu (někdo něco rozbryndá nebo při nalévání se netrefíme do skleničky). Ošetříme je řídkou kašičkou z černé kávy, kterou necháme na skvrně vyschnout. Pak místo přeleštíme vlněným hadříkem namočeným do směsi oleje a terpentýnu. Podobnou metodu můžeme použít i na skvrny, které vznikly vylitím sirupu nebo kompotu.