Péče o zahradu během veder

Pokud chceme mít hezkou a kvetoucí zahradu, nemůžeme se během letních veder oddávat jen příjemnému lenošení u vody či ve stínu v houpací síti. Musíme se o naše rostliny a trávníky správně postarat, jinak místo osvěžující zeleně a zářivých barev budeme mít žlutou a rozpraskanou poušť.

1. nejdůležitější během veder je správné zalévání. Kdo má automatické zavlažování, měl by si ho nastavit na noc. Pokud zaléváme ručně, děláme to brzy ráno než vyjde slunce a nebo večer po jeho západu. Jinak riskujeme, že naše rostlinky spálí ostré paprsky slunce.

2. během veder je u trávníků nejlepší intenzivní ranní zalévání. Voda by měla prosáknout do hloubky přibližně deseti centimetrů.

3. intenzivní zálivku během léta potřebují i keře s mělkým kořenovým systémem. Také bychom neměli zapomínat na to, že voda na zalévání by neměla být příliš ledová.

4. během veder půda vysychá velmi rychle, můžeme to zpomalit pomocí mulčovací kůry, pilinami či jehličí, které navršíme kolem keřů a stromů do výšky přibližně tří centimetrů.

5. v létě mnohem častěji rozkládáme na trávník různé deky nebo rozkládáme lehátka. Po každé bychom to měli dělat v jiném místě, jinak riskujeme, že se tráva pod nimi nedokáže zregenerovat.

6. trávníky nestříháme příliš krátce, mohlo by docházet k jejich vysušení. V létě také snižujeme četnost stříhání. Letní trávník bychom měli stříhat spíše odpoledne  nebo podvečer.

7. rostliny v květináčích bychom měli přenést do stínu a nebo nad nimi stít vytvořit (například roztažením slunečníku). V květináčích v létě mnohem rychleji vysychá půda a proto je podléváme je dvakrát denně a také je zabezpečíme pilinami či jehličím. Pokud z nějakých důvodů musíme mít květináče na  slunci, neměly by být z černého plastu nebo kovu. Je dobré zvážit použití hydrogelu.

8. během největších veder rostliny nezastřiháváme, s touto prací počkáme, až slunce začne zapadat.

9. u zahradních jezírek nesmíme zapomínat na to, že léto je období, kdy se velmi rychle množí řasy. Pokud nechceme mít uprostřed zahrady místo hezké vodní plochy cosi zeleného a smrdutého, musíme investovat do kvalitního filtru a pumpy. Je také pravděpodobné, že občas budeme muset zasáhnout i ručně a řasy síťkou vylovit případně je zničíme nějakým chemickým přípravkem.

10. pokud máme hodně velkou okrasnou zahradu, která vyžaduje hodně péče a vody, je dobré popřemýšlet, jestli by nebylo lepší pěstovat rostliny, které mají celkově menší požadavky na zálivku.