Jak plašit špačky

Zralé třešně na stromě (nezbaštěné špačky)Ptáci jsou krásní, naplňují přírodu kolem nás barvami, pohybem a zpěvem. Jenže jsou také chvilky, kdy by tyto okřídlené krásné zpěváčky člověk nejraději zamordoval nebo alespoň někam odehnal. Děje se tak například v týdnech kdy dozrává ovoce (nejčastěji třešně a višně, ale špaček má rád také například borůvky), které jeden větší nájezd opeřenců dokáže téměř dokonale zlikvidovat. Naštěstí existuje několik metod, kterými můžeme celkem úspěšně špačky plašit.

1. na strom zavěsíme kus nějaké kožešiny (tradičně se používala například králičí, ale může být klidně i umělá). Špačky plaší to, jak vlaje a také to, že jim může připomínat dravce – kočku.

2. tradičním vesnickým způsobem bylo zavěšování mrtvého špačka, ale pokud nenajdeme nějakého mrtvého pod stromem, tak tato metoda z etických i právních důvodů jednoznačně odpadá. Celkem úspěšně ale lze zdechlinu nahradit slanečky (můžeme je bez problémů pořídit v tzv. ruských obchodech). Nevýhodou  této metody je to, že po nějakém čase rybky začnou hodně zavánět a je dobré je vyměnit za čerstvější.

3. občas má člověk úspěch při plašení špačků se stejnými metodami, jaké zabírají například na hnízdící vlaštovky. Takže po stromech lze rozvěsit různá stará cédéčka nebo kousky nastříhaných hodně barevných igelitek případně trochu různých větších smotků z alobalu. Ptáky plaší šustění, odrazy světla a třepotání.

4. kdo nevěří domácím metodám, může navštívit nějaký specializovaný obchod a koupit si plašič ptáků. Může se jednat o atrapu létajícího dravce nebo různá zvuková či vibrační a dokonce i chemická „plašítka“. U těch posledních bychom ale před nákupem měli popřemýšlet, jestli opravdu chceme poblíž ovoce stříkat nějaké chemikálie. Alternativou zvukových plašičů může být i magnetofon a nahrávky se zvuky dravců.

5. dlouhodobým řešením je vysazení v jiné části zahrady morušovníku, špaček má jeho sladké a šťavnaté ovoce mnohem raději než třešně či višně. Samozřejmě tato metoda je nepoužitelná, pokud si na moruších chceme pochutnat sami (v takovém případě je chráníme naprosto stejnými způsoby jako třešně).