Krtek je roztomilé zvířátko, které mají díky překrásné kreslené pohádce v obzvláštní oblibě naši nejmenší. Jenže děti převážně neřeší problém, co s nádherným trávníkem, který „zdobí“ krtčí domečky. Tohle jsou ale téměř každodenní starosti zahrádkářů a majitelů krásných anglických trávníků, kteří pak často řeší základní problém. Jak vyzrát na toho krtka a vypudit ho z mého pozemku.
Nesmíte zapomínat na jednu důležitou věc. Není možné jen tak zabíjet zvířata, proto se dá říci, že krtek obecný je chráněný a jediné co smíte udělat, je znechutit mu pobyt na vaší zahrádce natolik, že se odstěhuje o dům dál. Mezi nejúspěšnější způsoby patří ty, které využívají fakt, že krtek je velmi citlivý na různé otřesy a zvuky. Například můžete vyzkoušet odříznout u plastové láhve dno, odstranit víčko a zastrčit ji hrdlem do krtince. Vítr začne v láhvi vyluzovat různé nepříjemné zvuky, a to může vašeho nežádoucího slepého návštěvníka odradit. Stejně tak je možné do krtince zapíchnout klacek a na něj umístit plastovou láhev – vítr jí bude klepat a kromě zvuku bude rozvibrovávat i klacík, což také není pro krtka nejpříjemnější. Metodou podobného typu je také rozmisťování různých dřevěných větrníků na zahradě a nebo umisťování různých tyček a trubek, do kterých průběžně boucháte. Tyto způsoby jsou dosti oblíbené a tradičně využívané, ale spousta lidí je považuje za málo úspěšné. Je fakt, že krtci si někdy našich odstrašovačů na začátku nevšímají, ale tyto metody působí dlouhodobě. Nemají zvíře násilím vypudit během pěti vteřin, ale vysvětlit mu, že vaše zahrádka není pro něj to správné místo pro život, protože jsou tam neustále nemilé zvuky a nepříjemné otřesy. Pozor, u této metody je nutno co nějaký čas měnit umístění „hlučítek“, krtci si totiž po čase na stálé stejný hluk ze stále stejného místa mohou zvyknout (to je mimochodem také důvod, proč tato metoda u části lidí nefunguje – spojí se nechuť přenášet s vírou v bleskové zázraky). To, že jde o metody opravdu fungující, dokazuje i fakt, že můžete si koupit i různé drahé odstrašovátka na krtky, která jsou založena přesně na principu zvuků.
Kromě hluku je možné také využít jako úspěšného bojovníka s krtkem zápach. A obecně je dobré kombinovat odpuzování zvířátka vůní, která mu není sympatická spolu s výše uvedenou hlukovou a vibrační metodou. Jsou zápach brutální, jako je například karbid nebo močka, ale také mnohem mírnější, přírodní, které využijí fakt, že některé rostliny černým hmyzožravcům prostě nesednou – patří mezi ně túje, černý bez nebo česnek. Stačí rozdrobit tyto rostliny a nastrkat je do krtinců a máte jistotu, že krtka rozhodně nepotěšíte. Na konec jeden obecný tip. Krtka nejlépe vyřešíte tak, že ho prostě vůbec k sobě na zahradu nepustíte. Vyžaduje to ale docela dost práce. Buď musíte mít hluboce podezděný plot a nebo zakopete husté pletivo s drobnými očky tak do hloubky sedmdesáti centimetrů kolem celé zahrady a nebo vykopete taktéž kolem celého pozemku podobně hlubokou díru a tu vyplníte kamením či drobným štěrkem.