Jak zasadit a vypěstovat ananas

Ananas patří mezi ty druhy ovoce, které si docela dobře můžeme vypěstovat doma. A nevyžaduje to žádné velké náklady či zvláštní prostředky. Stačí postupovat podle několika docela jednoduchých kroků.

Nejdříve si samozřejmě ananas musíte pořídit – vybíráme hezky dozrálé, ale zároveň nehnijící ovoce. Ideální je, pokud pořídíme takový plod, který má hezky vybarvené neoschlé listy a také nemá vyříznutou středovou část – budoucí květ.  Nyní již stačí při porcování prostě odříznout vrchní část (růžici listů) plodu spolu s kusem dužiny a nechat den dva oschnout. Potom již odříznutou část ovoce stačí zasadit do hlíny. To oschnutí před sázením je důležité, pokud bychom tak neučinili, nejpravděpodobněji nevypěstujeme nic, protože nám zbytky tropické plodiny místo zakořenění uhnijí. Ananas později zaléváme dvakrát do týdne, ale pouze v případě, že půda je příliš suchá. V zimě rostlina bude preferovat ještě méně vláhy, tam stačí zalévání jen jednou za týden. V létě je dobré orosit jeho listy také dvakrát do týdne a v zimě stačí stejně jako u zálivky jen poloviční množství. Zaprášené lístky ananasu můžeme jemně otírat hadříkem. Pěstovat ho můžeme v libovolné kvalitní zemině, kterou pořídíme v zahrádkářství. Má rád světlé stanoviště, ale nevyžaduje přímé sluneční paprsky. Ananas je dobré chránit před studenými průvany, přeci jen je to něco, na co v přirozeném prostředí není zvyklý.

Během pěstování ananasu se samozřejmě mohou objevit různé menší problémy. Většinou nám ukazují, že je někde problém, který je ale možno převážně dosti jednoduše vyřešit. Pokud nám začnou příliš vysychat listy, tak to znamená, že stanoviště, které jsme pro ananas vybrali, je příliš suché a je na něm příliš mnoho slunečního světla. Nejdříve je nutno začít rostlinu trochu více zalévat a rosit a poté samozřejmě také ji musíme přemístit na lepší místo. Pokud nám schnou jen spodní listy a případně se více kroutí, tak to znamená, že je ananas vystaven studenému průvanu. Je nutno změnit stanoviště. Pokud jsou listy příliš světlé, tak to znamená, že náš tropický host má zase světla příliš málo, takže je nutno zase změnit místo, kde ho pěstujeme. Pokud se nám poštěstí, že si vypěstujeme mladý plod, tak stará rostlina začne odumírat, s tím se bohužel nic nedá dělat, takové jsou práva přírody. Z nové odnože vypěstujeme novou rostlinku. Pokud nám ananas roste velmi pomalu, tak na vině je nejpravděpodobněji nedostatek živin v půdě, v takovém případě je dobré jemně zeminu přihnojit. Ke květu rostlinu můžeme po čase (roce a spíše dvou růstu) donutit tak, že k němu přiložíme rozkrojené jablko a vše zabalíme do fólie – tento postup se praktikuje na jaře.

3 odpovědi na “Jak zasadit a vypěstovat ananas”

 1. Dobrý den,
  Mohl bych se zeptat jak poznám že ananas nemá vyříznutou středovou část?
  Mám ananas ve vodě asi už 9 dní a žádné kořeny.
  Jen oschlé listy na konci.
  Vodu měním 3x za týden .
  Děkuji

  1. Dužina by byla uprostřed vyříznutá, jestli jste koupil normální ovoce vcelku, tak to asi není ten problém. Pak se může stát a často stává, že bohužel byl ananas příliš nezralý při sklizni. Ale ještě mu nechte čas. Jestli listy začínají příliš moc osychat, může to být známka moc velké teploty a hlavně příliš suchého vzduchu v domácnosti.

 2. Dobry den chtěla bych se zeptat za jak dlouho asi zakoreni a prosim o radu nemuzu to nikde najit jestli ananas candido je k jidlu dostala jsem ho a když dozral byl hrozne moc kysely,ale ja ho mela jen dva mesice jinak byl z obi,tak tam asi nemel moc sluníčka nevim,prosim vi někdo něco o nem.Dekuji,dana

Komentáře jsou uzavřeny.