Péče o skomírající pokojové rostliny

Každý to pravděpodobně zná, někam se vyjede a zapomene na své pokojové rostliny a nebo je svěří péči osoby, která k nim nemá stejný vztah jako vy a nebo prostě byla tak zalítaná, že je nestihla pořádně zalévat. A nebo druhá varianta, vy či pečovatel, čirou náhodou jste jim udělali příliš dobře a prostě vadnou z přelití.

Jedním z prvních znaků, že schnou naše rostliny bývají kroutící se listy. Je nutno si to ještě ověřit (listy se mohou kroutit v některých případech i při přelévání) a to nejjednodušším způsobem, prostě sáhneme na půdu, je li suchá, známe důvod. Květinu bez misky vložíme do větší nádoby z vodou a necháme ho v ní dokud se na povrchu vody objevují vzduchové bublinky. Pořádné oživení bude trvat několik hodin, během té doby co nějaký čas je nutno zrosit listy vodou. Nyní už stačí jen poslední krok, rostlinu přemístíme na studenější místo mimo přístup slunečního světla a tam ji v klidu necháme den až dva.  

Varianta krizového stavu číslo dvě neboli přelité pokojové rostlinky, má také celkem jednoduché řešení. Vadnoucí rostlinu vyndáme opatrně i s hlínou z květináče a zabalíme pečlivě do několika vrstev dobře savého papíru. Kytku poté přemístíme na teplé místo, na které ale nedosahuje sluneční světlo a vyměňujeme papírový obal dokud je vlhký. Když přestane moknout, rostlinu přesadíme, ale celý následující týden ji zaléváme jen velmi opatrně.