Kontrola oken, dveří a vrat po zimě

seřizování oken - foto poskytl Svět oken s.r.o.Pomalu se blíží konec zimy a přichází jaro. Tak jako každý rok je čas na jarní úklid a přirozené přepnutí do aktivnějšího módu. S tím souvisí i kontrola domu po zimě. V tomto článku se zaměříme na vchodové dveře, okna a garážová vrata. Podíváme se, co u nich zkontrolovat, jak je udržovat a tím prodloužit jejich životnost. Věřte tomu, že když se budete o okna, dveře a vrata správně starat, vydrží vám plně funkční desítky let.

Okna po zimě – kontrola a údržba

V zimě u oken nejlépe zjistíte, zda neprofukují a jestli dobře těsní. Když se vám zdá, že tomu tak není, zkontrolujte těsnění, jestli se někde neodchlíplo nebo není zteřelé. Je-li to potřeba, těsnění sami vyměňte nebo si zavolejte odborníka, který vám těsnění vymění. Ten rovnou může okna seřídit, aby nedrhla a dala se lehce zavírat. To vše prodlužuje životnost oken. Každopádně po zimě okna důkladně umyjte, včetně rámů a parapetů. Jestli se vám dělá kolem oken plíseň, častěji větrejte. Plíseň můžete seškrábat, ale to její vznik neřeší. Posledním krokem je kontrola pantů. Panty také omyjte, případně i promažte, ať nevržou. Celá kontrola a údržba oken je jednoduchá, nevíte-li si však rady, zavolejte firmu, která vám okna montovala. A pamatujte, údržba je nutná pro plastová okna, hliníková okna i pro ta dřevěná.

Dveře po zimě – kontrola a údržba

U dveří je to podobné jako u oken. Hlavní je, aby přes dveře neprofukovalo a aby dveře nedrhly a daly se lehce otevírat a zavírat. Takže zkontrolujte těsnění, jestli je na svém místě a v dobrém stavu, poté očistěte a promažte panty a dveře správně seřiďte (dveře mohou drhnout, skřípat, nedovírat se případně se samy otvírat). Jednou za čas omyjte dveře obyčejnou vodou s lehkým saponátem. Kolem vchodových dveří se také může dělat nepříjemná plíseň, které se jen tak nezbavíte. Použijte na ni speciální přípravek na plísně a odstraňte ji. Na příště zkuste myslet na pravidelné větrání i u vchodových dveří. Ať už máte dveře plastové nebo hliníkové, správnou údržbou jim opravdu prodloužíte životnost.

Garážová vrata po zimě – kontrola a údržba

Sekční vrata - foto, Svět oken s.r.o.Garážová vrata jsou složitější. Záleží na tom, jaký typ vrat máte, ale ať už máte sekční vrata, rolovací či jiné, je potřeba zkontrolovat nejen těsnění vrat a vrata samotná, ale také kolejnice, kam vrata zajíždějí a motor, který je pohání. Základní údržba znamená umytí vrat, kontrolu těsnění, vyčištění kolejnic a kontrolu pohonu. Máte-li problém s pohonem vrat a nejste zrovna expert na pohony, vyplatí se zavolat odborníky. Se zbytkem byste si měli poradit bez problémů sami. Po zimě ještě zkontrolujte jednotlivé lamely, zda nepopraskaly.

Myslete na to, že vždy můžete zavolat na pomoc odborníky, kteří vám nabídnou profesionální servis oken, dveří i vrat a to vše obvykle za pár stovek. Jednou za rok se to určitě vyplatí.