Jak uspořit za otopy

Jedním ze základních ukazatelů každého domu nebo chatky je jejich energetická náročnost na vytápění. Nikdo nechce platit vysoké faktury za elektřinu nebo plyn, popřípadě neustále nakupovat otopové dřevo. Je tedy dobré podívat se na místa, na kterých dochází k největším únikům tepla z domu. Není překvapením, že se jedná o okna a dveře. Zatímco okna si většina lidí dnes již zdárně vyměnila, na vchodové dveře se velmi často zapomíná. Přitom se jedná o hlavní vchod, který nejenže vypouští energie pánu bohu do oken, ale také velmi napovídá o svých majitelích.

Vchodové plastové dveře jsou základ

Základem energeticky úsporného domu by měly být kvalitní vstupní dveře. Na trhu lze nalézt širokou škálu materiálů, ze kterých se dveře vyrábí, avšak tou nejběžnější variantou jsou plastové vchodové dveře. Ty mají oproti svým konkurentům jednu obrovskou výhodu a to je pořizovací cena. Vzhledem k tomu, že výroba plastových vchodových dveří běží již několik desetiletí, se technologie výroby velmi posunula a tím i snížila výrobní cenu. Oproti tak minulosti základní varianta vchodových dveří zlevnila o více než desítky procent.

Kvalitní plasty s vysokou odolností

Vstupní dveře se dnes vyznačují výbornou tepelnou izolací, neboť se díky komorovému systému zajistí nepropustnost tepelné energie. K tomu lze připočíst výbornou zvukovou izolaci, kterou ocení především majitelé domů a bytů u rušnějších pozemních komunikací. Někteří výrobci vchodových plastových dveří uvádí, že dveře dokážou zaizolovat až 80% zvuku. Samotné plasty, které se používají na výrobu dveří, jsou dnes testovány proti vlivu počasí, fyzickému poškození nebo záměrnému proražení. Zabezpečení se u plastových dveří posunulo během desetiletí o velký kus dopředu.

Dveře ze syntetické pryskyřice

Jednou z novinek, která se na trhu vchodových dveří objevila relativně nedávno, jsou HPL dveře. Jde o kombinaci syntetických pryskyřic, jež jsou lisovány do desek a následně použity k výrobě vchodových dveří. O HPL dveřích se říká, že jsou odolnější než klasické plastové dveře. Lépe zvládají povětrnostní vlivy a mechanické poškození. Z hlediska bezpečnosti jsou mnohem odolnější vůči rozbití či rozštípání. Syntetické pryskyřice navíc dávají daleko zajímavější možnosti v oblasti imitace dřeva. HPL dveře vypadají mnohem přirozeněji, než klasické plastové dveře, jež bývají pouze potaženy fólií, která vlivem počasí mění zabarvení.

Výměna dveří není složitá

Výměna vchodových dveří není příliš složitá a každému majiteli domu, bytu nebo chaty se vyplatí. Ceny energií neustále stoupají a proto investice, která sníží nákladnost vytápění objektu, je zajímavá. Vedle výměny oken jsou dveře tím druhým krokem, který by měl každý majitel objektu provést. Vždyť vchodové dveře také vypovídají o tom, kdo v domě bydlí.