Vápenná malta – popis a míchání

Vápenná malta je vlastně původně jediným druhem malty, jaký se ve stavebnictví používal. Samozřejmě s technickým pokrokem se situace změnila, na stavbách již máme mnohem více druhů, ale stále je velmi oblíbená, i když již ne nejužívanější, a rozšířená pro  svou schopnost všestranného využití a jednoduchou a také levnou přípravu.

Vlastně jde o směs písku, který plní roli plniva a vápna, které je pojivem. Dnešní vápenná malta je výrazně méně kvalitní či odolná, v porovnání s tou, která se používala ve středověku a starověku. Není úplně jasné, proč to tak je, předpokládá se, že na vině je změna způsobu hašení a dozrávání vápna, které kdysi bylo pomalejší, ale zároveň pečlivější. Výsledkem je to, že u starých budov můžeme ještě vidět původní omítku a ty modernější se musí co několik desítek let neustále obnovovat.  Vápenná malta je určena hlavně pro sušší prostředí, protože tvrdne jen na vzduchu. Není vhodná také do míst, která jsou neustále mechanicky namáhaná. Pokud nám při práci ještě před nanesením ztvrdne, je nutno ji rozmíchat nejen s vodou, ale s další porcí čerstvé malty.

Při míchání malty bychom měli používat prosátý písek, občas se dá využít i různá suť, ale zrnitost nemůže překročit jeden a čtvrt milimetru.  Při míchání pro vnitřní omítky dodržujeme poměř přibližně jeden metr krychlový písku na sto čtyřicet až dvě stě deset kilogramů vápna (pro menší množství samozřejmě potřebnou dávku získáme dělením). Pro vnější omítky a případně stále vlhké interiéry raději sáhneme po hydraulickém vápnu. Toho by mělo být čtvrt tuny na jeden krychlový metr písku. Vody používáme u základního poměru o něco více než dvojnásobek vápna (samozřejmě počítáno v litrech a ne kilech). Obecně se při míchání řídíme tím, že dáváme tolik vápna, aby všechny písková zrna byla dokonale obalená a téměř neprodyšně spojena. Ale pozor. Častým omylem nováčků je to, že to s vápnem přehání, přeci pojiva nikdy nemůže být dost. Ve skutečnosti si tím ale škodí, protože vzniklá vápenná malta není příliš pevná a vytváří se v ní různé drobné trhlinky. A to zvláště u venkovních omítek je velký průšvih.