Spárováním rozumíme vyplňování ložných i styčných spár zdiva maltou. Takto upravujeme oba typy zděných konstrukcí – tedy jak z přírodního, tak i z umělého kamene.
Spárování provádíme jako povrchovou úpravu neomítaných (režných) ploch stavebních konstrukcí. Pro zdění a spárování režného zdiva je optimální suchá maltová směs IP32S s přísadou plastifikátoru. Ta se dá samozřejmě nahradit i klasickou cementovou maltou s poměrem přibližně:
Pracovní postup:
Vlastní spárování probíhá buď přímo při zdění nebo dodatečně. V tom případě je třeba spáru již při zdění upravit vyškrábnutím malty do hloubky cca
Lícní plochy zdiva zamazané při spárování je nutno ihned očistit, avšak pozor na poškození povrchu a celkového vzhledu! Do spárovací malty lze pro dosažení výraznějšího účinku přidat barvivo, které však musí být na vzduchu i na světle stálé, musí vzdorovat chemickým účinkům malty a naopak na ni nesmí škodlivě působit.
Vyrovnání stěn a stropů
Rozhlédněte se kriticky po svém bytě a určitě objevíte nerovné, popraskané omítky, odlupující se nátěry a nehezké spáry. O bytech v panelových objektech ani nemluvě.
K dosažení dokonalé a dlouhodobě funkční povrchové úpravy je nutné před finální úpravou povrchu (nátěr, nástřik, lepení tapet) všechny stěny i stropy dokonale vyrovnat a provést penetraci podkladů.
K hrubému vyrovnání povrchů nebo celoplošným vysprávkám lze použít:
RENOVAČNÍ OMÍTKA
Slouží k hrubému vyrovnání povrchů v interiérech např. u plošně poškozených omítek, velkých nerovností nebo k vysprávkám pro celoplošné vyrovnání. Je to suchá maltová směs, mikroarmovaná polypropylenovými vlákny, určená k vyrovnávání vnitřních a fasádních stěnových povrchů a pórobetonů nebo k obnově starých, rozpraskaných minerálních a akrylátových dekorativních omítek na klasických podkladech i na fasádních tepelněizolačních systémech. Lze ji nanášet ručně nebo strojně (spotřeba 1,4 kg/m2 na vrstvu o tloušťce
TEPELNĚ IZOLAČNÍ OMÍTKA
Lze ji ve zvláštních případech rovněž použít k vyrovnání povrchů stěn.