Tapety snadno a rychle

Chtěl bych se podělit se čtenáři o zkušenost, kterou jsem získal po usilovném přemýšlení o ulehčení práce při tapetování.

Když jsem v minulosti tapetoval, rozvíjel jsem potřebný kus tapety z role po zemi, kde jsem ji i natíral. Samozřejmě, že po každém natírání pásu tapety se musela podlaha umýt, aby se lepidlo neroznášelo dál po bytě. Tento způsob byl nevyhovující. Přišel jsem na následující vylepšení:

Na dvě lehké rozkládací kozy (možno je koupit v supermarketech pro kutily) položíme dvě laťky o průřezu cca 2 x 4 cm, o délce 250 cm. Každá z latí je sestavena ze dvou kusů (o délce cca 150 cm). Jsou ve středu vzájemně přesazeny a vzájemně prošroubovány dvěma šrouby M4 s podložkami a křídlovými maticemi. Na latě položíme desku z dřevotřísky síly 5 mm (rozměry desky 253 x 56 cm). Deska je stejně jako latě sestavena ze dvou dílů, které jsou přes sebe ve středu přesazeny a prošroubovány na čtyřech místech zapuštěnými šrouby M4 s podložkami a křídlovými maticemi.

Sestavení latí a desky ze dvou dílů je prováděno z důvodu možnosti snadného uložení v panelákovém bytě po skončení tapetování a rozebrání. Šířka desky 56 cm vychází ze šířky běžně prodávaných tapet, která je 53 cm. Doplněk do míry 56 cm je prostor pro nalepení papírových měřítek za sebou na jedné straně desky. Tato měřítka lze získat zdarma rovněž v supermarketech pro kutily. Nalepení měřítek provedeme Herkulesem. Měřítko slouží k rychlému odměření tapety. Pomocí příložníku označíme čárou místo ustřižení.

Je samozřejmé, že zapuštěné hlavy šroubů spojujících obě poloviny desky jsou na straně měřítka a straně, kde se tapeta natírá lepidlem.

Délka použité desky 253 cm vychází z běžné výšky panelového bytu (255 cm).

Doplňující poznámky k popisovanému řešení:

 

– použití skládacích koz, rozebíratelných latí a desky umožňuje uložení těchto dílů do komory, sklípků nebo podobných prostor v bytě nezabírající větší výšku než 150 cm.

– k zachycení konců tapety před natíráním lepidlem lze s výhodou použít kolíčků na prádlo

– trnože skládacích koz můžeme využít na odložení namazaných a sbalených tapet na „provlhnutí“.

– nádobu s lepidlem, pokud nelepíme, umisťujeme pod desku mezi podpěrné kozy, tím je uchráníme proti převržení.

Popisované zpracování je znázorněno na obrázku.