Výběr a pokládka laminátové podlahy

Laminátové podlahy vybíráme podle zátěže (domácí 21, 22, 23 a komerční 31, 32, 33), dekoru, typu spoje (zámkový, lepený) a tvaru (šířka prkna, v-drážka…). Technika pokládky se liší podle typu spoje, který je již standartně v CLICU (zámkový), a ustupující klasický lepený pero/drážka.

Plovoucí podlahy můžeme klást na většinu podkladů, přičemž jeho nerovnost může být maximálně plus mínus 2 mm na 2 m (lze přeměřit vodováhou, nebo 2m latí. Pokud mezi latí a podlahou vzniká spára větší, je nutno stěrkovat). Důležité je zachovat i míru vlhkosti podkladu (u dřevených podlah, jimiž se budeme zabývat v dalších dílech, je vlhkost převyšující normu přímo nebezpečná podlaze). Pokud díly laminátové podlahy pokládáme na beton, nesmí vlhkost podkladu překročit 2,5 %, u anhydritových potěrů 0,5 % . Než nová podlaha dokonale vyschne, může trvat i několik týdnů. Na prkna, překližku, dřevotřísky či dřevovlákno můžeme plovoucí podlahu pokládat bez problémů hned, pokud je podklad pevný a neprohybá se.

V tomto oddílu je uveden návod pro pokládku podlahy se spojem pero/drážka (návod lze využít i při pokládce dřevěných podlah s P/D)

Nářadí a materiál

Budeme potřebovat pásový metr, dilatační klíny (může být i odřezky krytiny – asi 0,5 mm), kladivo, dřevěný blok (dobíječ), univerzální řezák, hadřík, přímočarou pilku, případně ocasku, páčidlo na dřevené podlahy, stahováky na podlahy, tužku a průbojník. Z materiálu pak parotěsnou PE fólii, mirelon tloušťky 2 mm (nebo hobru), lepidlo na plovoucí podlahy, lišty a hřebíčky a samozřejmě díly plovoucí podlahy odpovídajícího množství (k běžné ploše místnosti je nutné připočítat asi 10 % materiálu navíc, kvůli prořezu).

Postup pokládky

1.Jako první položíme PE fólii (izoluje podlahu od vlhkosti stoupající zespodu, dodává se v rolích), kterou pouze rozvineme, případně její pruhy k sobě slepíme izolepou. Na tuto fólii přijde mirelon (pokud potřebujete lepší izolant, použijte např. hobru, Izoflor apod.), který vyhlazuje menší nerovnosti.

2. První díl umístíme ke stěně a mezi něj a stěnu zasuneme dilatační klínky alespoň 0,5 m od sebe. Pomocí klínků, které se s díly podlahy většinou nedodávají, udržujeme mezi prkny a zdí mezeru (dilatační spáru). Ta umožní rozpínání podlahy, aniž by se díly kroutily.3. Plovoucí podlahy se spojují na pero a drážku. Do spodní strany drážky naneseme lepidlo tak, aby přeteklo na podklad a ne na povrch připevňovaného nebo již ležícího dílu. Lepidlo se většinou prodává v plastikové láhvi se zobáčkem, z něhož se snadno aplikuje.

4. Konce podlahových dílů nesmí byt v jedné rovině, raději volíme cihlovou vazbu. Další díl nasadíme k prvnímu a pomocí dobíječe a kladiva prkna mírně doklepne a pak je utáhneme stahováky. Ty je nutné mít nejméně dva: Zatímco mezi staženými díly tvrdne lepidlo, pracujeme se stahovákem druhým.

5. Podlahu stahujeme tak, aby byly viditelné pouze vlasové spáry, ale ne tak, aby se při stahování zvedala. I přes opatrnost se trochu lepidla dostane na povrch prken. Okamžitě ho setřeme vlhkým hadrem, který průběžně pereme: po zaschnutí lepidla by jeho odstranění bylo velmi obtížně.

6. Při dokončování je možné, že budeme muset některé dílce upravit na potřebnou velikost. Při řezání dáváme pozor, na jaké straně je pero a na jaké drážka. Otvory pro radiátory můžeme vyříznout přímočarou pilou. Poslední díly spojíme s předchozími s použitím speciálně tvarovaného páčidla.

7. Na lepenou podlahu nevstupujeme po celou dobu, kterou doporučuje výrobce lepidla. Po uplynuti této doby odstraníme klínky a výslednou mezeru zakryjeme lištami. Přitloukáme je, nebo lepíme ke stěně, nikoliv k podlaze. K tomuto lepení jsou vhodné tzv. tekuté hřebíky.

8 odpovědí na “Výběr a pokládka laminátové podlahy”

  1. zdravím,
    chci se zeptat, jestli si myslíte, že je při pokládání podlahy a jejím „secvakávání“ pomocí drážek nutné vždy používat lepidlo. myslím při spojování laminátových desek, o připevňování postranních krycích lišt teď nemluvím.
    díky:-)

  2. Dobrý den,
    Pokud je podlaha se zámkem click není nutné použévat lepidlo, ale pokud je podlaha jen pero/ drážka (například palubky mají tento systém a v laminátu už se snad ani nevyrábí) je nutné lepidlo použít vždy

  3. Dobrý den,

    prosím Vás chci se zeptat, je nutné na desky OSB 3 které jsou na podlaze pokládat PE folii, mirelon a potom teprve laminátovou podlahu MEISTER nebo je možné PE folii vynechat?

    Velice děkuji za brzkou odpověď

  4. Dobrý den,
    pe folie se na OSB juz nepoklada. staci pouze mirelon

  5. Dobrý den chci se zeptat jestli můžu laminátovou podlahu položit na parkety a jaký po případě zvolit další podklad? děkuji za odpověď.

  6. Dobrý den, můžu, prosím, položit laminátovou plovoucí podlahu na celoplošný koberec, na koberec dát mirelon a pak laminátovu podlahu? Děkuji za brzkou odpověď.

  7. Dobrý den mam vytapěni v podlaze mužu na podlahu položit plovoucí laminatovou podlahu, bude mit vytapěni ten spravný učinek děkuji

  8. Dobrý den, při pokládce na parkety doporučuji dát cca 5mm hobru, na koberec už nic dávat nemusíte a laminátovou podlahu položte přímo na koberec, a na podlahové vytápění laminátová podlaha může, ale místo mirelonu použijte Tuplex overlap

Komentáře jsou uzavřeny.