Co vlastně na podlahu pokládat?

První otázka, kterou jsem si měl položit již na začátku, ale lepši pozdě, nežli nikdy, tedy ne, co na zeď, ale co na zem. Není to od věci, protože pokud se právě nevznášíme, jsme s podlahou v přímém kontaktu pravděpodobně nejvíce z veškerého bytového zařízení. Neustále jsme tedy konfrontování s tím, zda-li je nám krytina, kterou jsme pro tu kterou část bytu či domu vybrali, více či méně příjemná na dotyk, zda-li hřeje či studí, je na údržbu praktická či spíše pro zlost, zda-li je kvalitní a trvanlivá nebo ji za pár měsíců budeme muset vyměnit.

A začněme vstupem do bytu, předsíní či vstupní halou. Někdy se jedná o vstup téměř přímo z ulice či zahrady, proto se zde nejčastěji objevuje kamenina či keramická dlažba, čedičové dlaždice, přírodní kámen, ale i syntetické PVC. U městských bytů bývá častý přírodní korek opatřený kvalitní ochrannou vrstvou laku, stále oblíbenější jsou i laminátové plovoucí podlahy. Vyloučit nelze přírodní sisalové či kokosové koberce, ani koberce textilní Rozhodující je v tomto případě odolnost a náročnost na údržbu.

Obývací pokoj

 

centrum všeho dění, vyžaduje obzvlášť pečlivý výběr podlahoviny. Zde snad nejvíce závisí na našem životním stylu Velmi praktické jsou moderní dřevěné, korkové či laminátové plovoucí podlahy, jejichž užitné vlastnosti vyhovují nárokům dnešního člověka. Pravdou ovšem zůstává, že rozhodnout se můžeme pro jakýkoliv typ podlahy. Vždyť jde o prostor, kde trávíme spoustu svého času se svojí rodinou, s přáteli. Rozhodněme se tedy pro takový typ podlahy, který bude nejen praktický, ale bude nám přinášet radost i pro svou krásu a harmonii s ostatním zařízením pokoje. Díky existenci podlahového topení lze tedy i v našich chladnějších končinách zvolit do obývacího pokoje tzv. studený typ podlahy, tedy kámen, nebo dlažbu, i když častější přeci jen bude tzv. podlaha teplá, tzn. prkenná či palubková, klasické či mozaikové parkety, již zmíněné podlahy plovoucí, korek, linoleum, PVC nebo celoplošný či doplňující kvalitní kusový koberec.

kuchyň

Zde nikdy nic nezkazíme keramickou ani čedičovou dlažbou, velice příjemný a působivý je i přírodní kámen. Praktický je do kuchyně i korek, linoleum, vinil a PVC.

Dětský pokoj

budeme od podlahy očekávat, že bude teplá a pevná, ale pružná, přitom ještě odolná vůči přejezdům dětských autíček a kočárků, vůči rozlitým barvičkám i rozpatlané modelíně. Těžký oříšek. Nic nezkazíme podlahou korkovou, ať už lepenou či plovoucí, dřevem v jakékoliv jeho podobě, ani měkčeným PVC s vhodným dekorem. S nárůstem počtu dětských alergiků se stále více upouští od textilních koberců, které přeci jen nejvíce zadržují prach, roztoče i jiné nečistoty.

Ložnice

jako klidová zóna bytu vyžaduje podlahu vytvářející tepelnou pohodu. Proto jsou v ložnicích časté celoplošné textilní koberce s vysokým vlasem, případně nejrůznější podlahy dřevěné doplněné koberci kusovými. Na koberce opět raději zapomeňme, je-li v rodině alergik.

Koupelna a toaleta

vyžadují neklouzavý povrch s jednoduchou údržbou. Nejčastěji tedy vyhrává keramická dlažba,kamenina, čedičová dlažba nebo přírodní kámen. Výjimkou není linoleum nebo PVC, vhodný a velmi příjemný je i korek – do koupelny volíme zásadně korek přírodní nelakovaný, který po položení opatříme čtyřmi nátěry kvalitního ochranného laku. Dřevěná podlaha v těchto místnůstkách nebývá u nás obvyklá, z určitých druhů dřevin (teak, IPE,…)vyloučit ji však nelze.

Představme si jednotlivé uvedené typy podlah a podlahovin blíže:

Korek

je teplý a tichý, měkký a pružný, antistatický a nepohlcuje prach. To všechno jsou dost dobré důvody jeho trvalé oblíbenosti. Dodává se jako podlahové dlaždice, nebo plovoucí panely. Pokládá se a lepí pouze na dokonale rovný a suchý povrch, pokud je přírodní, je nutno ho opatřit ochranným nátěrem. Na běžnou údržbu je ideální mop a voda s přídavkem polishů. Pozor ovšem – korek není vhodný pro podlahové vytápění!

Linoleum

je čistě přírodní podlahovina, jejímž základem je hrubá jutová tkanina s nánosem směsi hustého polymerovaného lněného oleje, korkové drti , pryskyřice a barviva. Paleta odstínů a vzorů je poměrně široká, kresba je dána přímo strukturou obsažených přírodních materiálů, matný a lehce zdrsnělý povrch je na dotyk teplý a příjemný. Přírodní linoleum je díky své křehkosti náročné na pokládku.

PVC

 

je syntetickou, někdy více jindy méně zdařilou imitací přírodního linolea, odtud tedy i jeho poměrně častý a zavádějící název lino. Homogenní podlahovina z PVC je v celé své tloušťce stejného složení i provedení, jednovrstvé či vícevrstvé, užitná vrstva pak je shodná s tloušťkou podlahoviny. Heterogenní se skládají ze dvou či více vrstev, které se mohou lišit i složením i provedením. PVC se pokládá a lepí pouze na rovný podklad. Po položení se PVC většinou ošetří kvalitními leštícími prostředky, které snižují špinivost, zvyšují užitné vlastnosti a vylepšují vzhled, pro další běžnou údržbu se používá vlažná voda se saponáty.

 

Keramická dlažba

 

je tradičním a oblíbeným materiálem s vysokou životností (zde samozřejmě záleží na kvalitě dlažby a tedy i na našich finančních možnostech). Na trhu jsou už dnes série nejrůznějších formátů dlaždic doplněné navíc celou řadou dekorů a mozaik, stále však bude platit, že módním trendům nepodléhá dlažba v odstínech přírodních materiálů. Dlažbu lze pokládat do betonu, stále častěji se však lepí. Na běžnou údržbu postačí teplá voda se saponátem, která se nechá na dlažbě chvíli působit a pak se voda setře savým hadrem

Čedičová dlažba

je vlastně odlitkem přírodního lámavého čediče. Je atraktivní svým přírodním černým vzhledem s s narezavělými konturami, ať už je v hladkém či protiskluzovém provedení. Je to podlaha praktická, vysoce odolná, ideální pro podlahové vytápění. Pokládá se lepením na beton běžnou betonovou směsí, po dokonalém vyschnutí se podlaha ošetří 8% octem a navoskuje běžnými úklidovými prostředky.

Přírodní kámen

 

většinou břidlice, pískovec či křemenec, je pro podlahu zcela jedinečným řešením. Jistě nebude pochyb o tom, že přetrvá generace. Zajímavým řešením je kámen tam, kde se rozhodneme pro podlahové vytápění – v zimě totiž bude dobře držet teplo a v létě příjemně chladit. Pokládá se většinou ve 12 mm silných štípaných deskách čtvercového či obdélníkového formátu do tzv. živého betonu. Obvykle totiž nebývá kalibrovaný a jednotlivé dlaždice se musí výškově vyrovnávat. Po položení se kámen ošetří speciálními přípravky, které zajistí odolnost vůči vnějším vlivům, zamezí znečišťování, zaručí stálost barev a zamezí nasákavosti, prohloubí barevné tóny kamene a zvýší jeho lesk i celkovou odolnost.Běžná údržba pak je srovnatelná s dlažbou. Mrazuvzdorný kámen (což je jen některý!) o tloušťce cca 15 mm je ideálním materiálem i pro lodžie a terasy. Pokud jde o kámen, který není mrazuvzdorný již ve své přírodní podobě, lze ho po položení také ošetřit speciálním ochranným prostředkem.