Korková lepená podlaha

Tolik přírodních materiálů, kolik je možné, a jen tolik úprav a umělých příměsí, kolik je nezbytné to jsou asi nejdůležitější společné znaky stále oblíbenějších podlahových krytin přírodního původu. Korku, dřeva, sisalu, kokosu i linolea (jehož výchozím materiálem je přírodní kaučuk). Pro své vynikající vlastnosti jsou používány již dlouhá desetiletí. Mají výraznou a zajímavou strukturu, jsou elastické, odolné proti chladu i horku, antistatické, antibakteriální, odolné proti oděru a snadno se čistí. Dnes se stávají znovu přitažlivé nejen díky rostoucímu ekologickému uvědomění, ale především v důsledku nejrůznějších alergií, vyvolávaných výpary, prachem, roztoči a spórami.

Surovinou pro výrobu korkových podlahových krytin je kůra korkového dubu, která se v průběhu 9 let zcela obnoví a poté může být znovu sloupnuta, aniž by to ohrozilo existenci stromu. Z kůry se vyrábí především zátky, zbytky se rozemelou na hrubší korkovou drť. Z té se pod tlakem a za použití pojidla lisují desky, jež představují výchozí materiál pro korkové krytiny.

Korek má vynikající vlastnosti, které ho činí velice oblíbeným tři až čtyři milióny čtverečních metrů nově položených korkových podlah ročně po celém světě jen ilustrují oblibu tohoto materiálu. Proč se tolik lidí rozhoduje právě pro korek? U někoho to může být přání použít ekologicky nezávadný přírodní materiál, který velmi dobře vypadá. U jiného snaha získat právě pomocí korku podlahu teplejší, elastičtější, která je vzdušná a tlumí kroky. Díky antistatickým účinkům korku se v korkem pokryté podlaze nevytváří elektrostatický náboj, a určité „přitažlivosti“ jiných materiálů pro zrnka prachu se tedy v jeho případě nemusíme obávat. Poslední důvod, proč doporučujeme korek zní: podlahové krytiny z korku jsou hygienické a dají se lehce udržovat, protože jejich vrchní část je ošetřena lakem, který nevylučuje do okolí škodlivé výpary.

Podlahový korek je k dostání zpravidla v podobě desek nebo dlaždic o tlouštce 3,2 a 4 mm. Bez povrchové úpravy jej pořídíte za 340,- Kč/m2, lakovaný od 500,- do 800,- Kč/m2, se speciální ochrannou fólií PVC od 650,- do 1200,- Kč/m2.

Obkladový korek se dodává v tloušťkách 2 nebo 3 mm, v baleních po 2 m2 nebo v rolích širokých většinou 0,5 m. Pořídíte jej v ceně od 99,- Kč/m2 do 499,- Kč/m2 v závislosti na tloušťce a kvalitě zpracování a povrchové úpravy.

Příprava povrchu na lepení korku:

U betonových podlah existuje riziko vzlínající vlhkosti, proto musí být dobře izolována. Její vlhkost nemá přesáhnout 3% hmotnostní. Povrch musí být hladký, tzn. hrubý beton je třeba dokonale vyrovnat stěrkovou hmotou.

Vhodným podkladem jsou desky z dřevotřísky, protože zvyšují tepelnou izolaci. K základní podlaze musí být desky pevně přichyceny. Spoje mezi deskami je třeba vyplnit stěrkovou hmotou a zbrousit do roviny.

Staré podlahové krytiny je třeba odstranit a povrch pod nimi rovnoměrně vystěrkovat podlahovou stěrkou. V žádném případě se korkové podlahy nesmějí klást na linoleum či podobné krytiny.

Podlahy z kamene a keramiky je potřeba vyrovnat cementovým potěrem a navrch podlahářskou stěrkovou hmotou.

Asfaltové podlahy , nebo podlahy z izolačních lepenkových asfaltových pásů je třeba předem pokrýt podlahovou stěrkovací hmotou v tloušťce nejméně 2-3 mm. Lepenka musí být k podloží pevně přichycená.

Ve všech případech musí být povrch před instalací korku pevný, hladký, suchý, soudržný a čistý. Použitá stěrkovací hmota musí být vybroušená do roviny. V případě pochybností je možno podlahu pokrýt dřevotřískovými deskami a řádně je ukotvit k podkladu.

Materiál potřebný k pokládání:

Lepidlo, štětec nebo stěrka, metr, pravítko, tužka, provázek, hadr a lakový benzín (white spirit).

Montáž korkové podlahy:

Korkové dlaždice (desky) skladujte v suchu. Z obalu je vyjměte alespoň 48 hodin před pokládáním a nechte aklimatizovat při pokojové teplotě v místnosti, kde budou položeny.

1/

Nejprve si vyměřte střed místnosti, od kterého budete klást parkety směrem k obvodovým stěnám nakreslete si kolmice od středů stěn, křížící se ve středu místnosti. Zkusmo si rozložte dlaždice bez lepení. Pokud je to nutné, nakreslete si i další orienteční čáry rovnoběžné s těmi základními.

2/

Lepidlo začněte nanášet stěrkou od středu místnosti, podél čar zakreslených na podkladě, v malých plochách. S lepidlem nešetřete, zvláště pokud jde o podklad z hobry či překližky, které jsou velmi savé. Lepidlem natřete také spodní strany dlaždica nechte mírně zavadnout; začněte je pokládat po uplynutí doby doporučené výrobcem lepidla.

3/

Vzhledem k tomu, že korkové dlaždice jsou přírodním produktem, může mít každá trochu jiný vzorek i odstín. Před položením dlaždice promíchejte, aby jejich přírodní charakter ještě lépe vynikl.

4/

Dlaždice začněte klást podél nakreslených vodících čar, nejlépe s převázanými spárami. Dlaždice pokládejte jednu vedle druhé, aniž byste tlačili na spojovací místa. Pak lehce rukou přitiskněte každou dlaždici.

5/

Při použití kontaktních lepidel je třeba lepidlem natřít i spodní plochu dlaždice (viz výše doporučená lepidla) a nechat před položením lehce zavadnout (dle návodu výrobce).

6/

U akrylátových lepidel si ověřte, zda došlo k dobrému přenosu lepidla na dlaždici. Po položení každou dlaždici po celé její ploše poklepejte nejlépe gumovým kladívkem, aby se dobře přichytila k podkladu. Přebytky lepidla na spárách očistěte vlhkým hadrem či lakovým benzínem.

7/

Dlaždice zařízněte u stěn tak, jak je naznačeno. Na okraji ponechte 3-4 mm spáru pro kompenzaci dilatace materiálu. Po dobu lepení i po skončení dobře větrejte, aby lepidlo perfektně zaschlo. Od zbytků suchého lepidla očistěte lakovým benzínem. Po dobu 24 hodin ji nepoužívejte a 48 hodin nijak neošetřujte.

9 odpovědí na “Korková lepená podlaha”

  1. Dobrý článek. Ale kolik asi stojí metr čtverečný korkové podlahy i s vším okolo?

  2. Děkuji za pochvalu 🙂 Korkové desky dnes stojí od 200 do 1100 korun, llišty zhruba 30- 90 kč a lepidlo cca 100 – 200 kč/ l ( dle spotřeby vychazi na 250g/m2). Plovoucí korkové systémy, o kterých budu psát také se pohybují cca 700- 2000 Kč, lišta je to samé a lepidlo není třeba, podkládá se většinou PE folií a Mirelonem. Pro oba systémy samozřejmě potřebujete ideálně rovnou podlahu ( viz stěrkování ). Druhů materiálů je tolik, že nemohu ceny více přiblížit, vše záleží pouze na vašem vkusu.

  3. Dobrý den,

    chci položit lepený korek na anhydr. podlahu ve které je podlahové topení. jaké lepidlo použít? Zatím jsem se setkal s disperzními lepidly. Zajímavé je že na některých výrobce uvádí nanášení jedné vrstvy lepidla na pdklad a okamžitě lepit, a na jiném (také disperzním lepidle) uvádí nanášení lepidla na obě strany a po zaschnutí teprve spojit.Tak tedy nevím…

    děkuji za odpověď.

    Pavel

  4. Dobrý den,
    Nejlepší zkušenosti mám s Thomsitem K 110. Nanesete jej na podklad a můžete rovnou lepit. Druhý popisovaný způsob se hodí pro jiná lepidla

  5. Dobrý den chtěla bych se zeptat na renovaci korkové podlahy. Položená je dobře, vcelku bez vad – pouze bychom chtěli vylepšit vzhled který není jako u nové podlahy. Zajímalo by mě zda na to jsou nějaké prostředky ( lak, mořidlo nebo něco podobného ) .. Děkuji za odpověď. Jitka

  6. Existuji pripravky pro vylepseni vzhledu korku ( dostupne v jakemkoliv podlaharstvi). Korek lze i ( podle typu) renovovat prebrousenim

  7. Dobry den,
    Nebyla by nejaka rada,jak korkovou podlahu odstranit?

    1. Korkovou podlahu, která je lepená k podkladu lze odstranit strhává cm striperem.

  8. chci zrenovovat korkovou podlahu, vzhledem k jejímu stavu broušením, můžete mi prosím poradit jak a jakými prostředky tuto renovaci provést, děkuji

Komentáře jsou uzavřeny.