Historie korku

Surovinou pro výrobu korkových podlahových krytin je kůra korkového dubu, která se v průběhu 9 let zcela obnoví a poté může být znovu sloupnuta, aniž by to ohrozilo existenci stromu. Z kůry se vyrábí především zátky, zbytky se rozemelou na hrubší korkovou moučku. Z té se pod tlakem a za použití pojidla lisují desky.

Korek má vynikající vlastnosti, které ho činí velice oblíbeným tři až čtyři milióny čtverečních metrů nově položených podlahových krytin ročně jen ilustrují oblibu tohoto materiálu. Proč se tolik lidí rozhoduje právě pro korek? U někoho to může být přání použít ekologicky nezávadný přírodní materiál, který také velmi dobře vypadá. U jiného snaha, že právě pomocí korku bude podlaha teplejší, elastičtější, že bude tlumit kroky a bude vzdušná. Skutečnost, že korek má i antistatické účinky, patří k jeho dalším přednostem. V korkem pokryté podlaze se nevytváří elektrostatický náboj, a určité „přitažlivosti“ jiných materiálů pro zrnka prachu se v jeho případě nemusíme obávat. Podlahové krytiny z korku jsou hygienické, protože jejich vrchní část je prosycena voskem, olejem či přírodním lakem, který nevylučuje do okolí škodlivé výpary. A zásluhou toho se nechá lehce udržovat!

Korek je také vynikající izolant. díky tomu, že buňky korku jsou z velké části vyplněny vzduchem, korek špatně přenáší tepelné změny. Touto vlastností se dá přirovnat k minerální vlně používanou pro izolace domů.

Další vlastnosti, které stojí za zmínku jsou jeho pružnost, paropropustnost – korek bez zábran můžete použít v koupelně, kam kupříkladu dřevo nesmí. Dále izoluje prozi hluku a nehořlavost ( kourek při zkoušce douná doutná)