Stěrkování

02/05/2008 in Naše zakázky, Podklady, podlahy

Jak jsem slíbil, dostávám se k “nejzbytečnější” fázi montáže podlah- vyrovnání podkladu. I když se vyrovnání povrchu, které může cenou dosáhnout i desítek tisíc, může zdát zbytečné, je u 90% pokládek naprosto nezbytné. Pokud by jste vyrovnání neprovedli, podlaha podle použitého materiálu vrže,  má dolíky, popraskají zámky, či se jinak znehodnotí. Aby jste ušetřili zhruba polovinu nákladů, poskytnů Vám návod, jak si samonivelační stěrkou pomůžete sami.

 

Dříve, než začneme s pokládkou jakékoliv nekameninové podlahy, musíme vyrovnat povrch převážně na rovnost +- 2 mm na délku 2 m. Jde to několika způsoby, které popíšu jindy, ale převážně se vyrovnává pomocí stěrky. Pokud ji provádí odborná firma, může se cena práce, včetně materiálu dostat i na desítky tisíc. Vyrovnání podlahy je však bezpodmínečně nutné, pokud nechceme podlahovou krytinu zničit, nebo mít podlahu plnou dolíků.

Nejprve pár slov o materiálech, které se ke stěrkování podlahy používají. Protože převážně pracuji s materiály nejmenovaného výrobce, budu se řídit jeho označení (u jiných výrobků je samozřejmostí popis na balení).

Ještě varování na začátek: opravdu dodržujte návody výrobce, i když se vám bude zdát 6 litrů vody na 25 kg pytel málo, nepokoušejte se poměry změnit, mohli byste zapříčinit popraskání, drolení stěrky apod.

Před stěrkováním samotným je dobré zhodnotit povrch, zda splňuje předpoklady pro pokládku podlah. Pokud jsou v povrchu trhliny (mohou značit dilataci stavby), vlhkost, nebo již byl po vyrovnání starém, či špatně provedeném (doporučuji provést zkoušku trhem, nedávno jsem byl opět svědkem odtržení starého podkladu nově vylitou stěrkou), doporučuji konzultaci s odborníky a postupovat podle následných doporučení. Samozřejmostí je i zaměření podlahy pomocí dvoumetrové vodováhy, a odhad nutného materiálu (opět odkazuji na přebal, kde je uvedena spotřeba na 1 m2). Vypouklou podlahu je nutné zbrousit (brusný stroj – kačena opatřena struhákem, celkem odporná práce). Pokud jsme si jisti, že nám v pokračování stěrkování nic nebrání, můžeme začít se špinavou prací.
Nejprve je nutné povrch stávající podlahy penetrovat, nebudu jmenovat z nepřeberného množství penetračních nátěrů, postupujte podle doporučení výrobce a odhadu svého povrchu. Používejte vždy stěrku a penetraci od stejného výrobce. Určitě opět dodržujte návod a poměry ředění. Pokud by nastal problém a museli byste již použitý materiál reklamovat, vyhnete se tím sporům o nedodržení postupů a jiným výmluvám ze strany dodavatele.

Po zatvrdnutí penetrace nastupujete ke konečné fázi. Prostor ke stěrkování samonivelační stěrkou doporučuji vymezit kobercovými lištami, které podlepte oboustrannou lepící páskou a spojte s podkladem – zabráníte úniku stěrky mimo určenou oblast. Případné další spáry vyhraňte třeba akrylovým tmelem. Nejprve se zbavíme velkých nerovnosti (prolákliny u zdí) pomocí vyrovnávací hmoty (pro beton např. stěrka FA) a špachtle – stěrku rozmícháme dle návodu a hustší hmotu ručně vtíráme a zahlazujeme.

Po zavadnutí ve velkém kýblu rozmícháme (měchadlem na vrtačce) v daném poměru samonivelační stěrku s vlažnou vodou tak, aby v ní nebyly hrudky a vznikla řídká šedá kaše, ve které nejsou usazeniny (většinou na 6 l vody/25 kg hmoty), kterou následně po troškách a vedle sebe rozléváme přes nerovnosti. Po vylití (vezměte si někoho k ruce a ať vám v mezičase rozmíchá další kbelík) se chopíme tzv. ježka – váleček opatřený dlouhými ostny z umělé hmoty – a pečlivě jím odvzdušníme, i trochu roztáhneme vylitou stěrku, která si sama vyhledá nerovnosti a usadí se v nich. Tímto postupem vylijeme celou plochu směrem k východu, abychom nezůstali uvězněni mořem stěrky na pomalu mizícím ostrůvku suché podlahy :D, uklidíme a umyjeme nářadí a počkáme na vytvrdnutí stěrky a pokud je nutné, stěrku zbrousíme (pod lepidlo apod.). Určitě potom před pokládkou dodržte požadovanou vlhkost podkladu.

 

Stěrku pořizujte s ohledem na povrch (dřevo, beton, dlažba,…) a nutnou tloušťku stěrkování, která může být až 5 cm. Větší nerovnosti se nevyplatí stěrkovat. Pokud jsem na něco zapomněl, což se mi dnes stává často, nebojte se článek okomentovat.