Pokládáme koberec

Téměř každý druh podlahové krytiny se vyrábí v různých šířkách. To je nespornou výhodou, protože koberec můžeme koupit tak, aby případný odpad při řezání byl co možná nejmenší. I proto se vyplatí s koupí počkat, případně si objednat ten nejvhodnější rozměr. Koberec zásadně nakupujeme ze stejné role, jinak bychom se mohli u stejného dezénu dočkat odlišného barevného odstínu.

Před vlastním nákupem je však nezbytně nutné nakreslit si v přesném měřítku půdorys místnosti či celého bytu. Důležité je, abychom si v něm vyznačili polohu stěny s okny, protože od té se s pokládkou zpravidla začíná. Také její šířka zpravidla určuje šířku krytiny. Někdy se však první pás přikládá právě podél této stěny. Pak ovšem musí být potřebná délka pásu rovna šířce okenní stěny. Pozor důležité: Pokud se rozhodneme použít stejnou podlahovou krytinu v několika vzájemně propojených místnostech, musí být kladena vždy stejným směrem. Při nákupu se můžeme někdy dostat do „úzkých“. Vyplatí se proto zakoupit krytinu s větší šířkou než je rozměr místnosti (potom ale musíme počítat s větším odpadem i vyšší cenou), nebo dva užší pruhy, které položíme vedle sebe.

Vždy se vyplatí zakoupit kvalitní pomůcky a potřeby – od těch se pak odvíjí i výsledný efekt a celková kvalita pokládky. V tomto případě raději nešetřme a pořiďme si pravítko k řezání koberců se speciálním nožem na koberce.

Vznik mezer mezi sousedními pásy krytiny vyloučíme tak, že jejich okraje přeložíme přes sebe a obě vrstvy pak šikovně podle kobercového pravítka prořízneme.

Taktéž oboustranná lepicí páska umožňuje napojení kobercových pásů bez mezer. Nejdříve se na pásku přilepí jeden z nich, pak opatrně přitiskneme druhý pás koberce. Pokládku začínáme vždy u nejdelší rovné stěny a postupně ji rozbalujeme po celé ploše. Před vlastní pokládkou si musíme spočítat, jak velký odřez bude ještě únosný.

Pokládání tradičního tkaného koberce může být pro laika značně náročné, protože je třeba jej v místnosti správně vypnout pomocí držáků a natahovače. Jednoduché není ani řezání. Takový koberec je rovněž dražší, proto pokládku přenecháme raději odborníkům. Lacinější koberce s pěnovým podkladem, které se hodí například do ložnice, si však můžeme bez obav položit sami. Malé nedostatky, které se mohou vyskytnout během řezání i samotné pokládky, se dají zakrýt daleko snadněji, než u jiných krytin.

Aby se vrchní část koberečku neušpinila od spodní, položíme navrch čistou látku a teprve pak jej srolujeme.

Pokud nechcete utrácet za filcovou podložku pod koberec s pěnovou podložkou, položíme před pokládkou na zem silnou vrstvu novinového papíru tak, aby se jednotlivé listy překrývaly.

Prohlubní se zbavíme tak, že v něm necháme rozpustit kostku ledu. Poté necháme koberec přirozeně vyschnout a místo vyluxujeme.

Koberec na schodech by měl být delší, abychom jej mohli každý rok o kousek posunout. Pokud ho přesně vypneme, po určité době se na hranách schodů odře.

Protože jsme si předem na papíře rozkreslili, jak bude pokládka vypadat a podle toho při nákupu zvolili i šířku koberce, nemělo by nás jeho rozbalování a rozměry nijak zaskočit.

Nejprve si zvolíme nejvhodnější část pokoje (zpravidla nejdelší, bez výklenků, topení či jiných překážek). Odsud začneme s pokládkou. Koberec přirazíme do rohu ke stěně a pevně usadíme.

Na řadu přijde první prořezávka. Již víme, kolik si můžeme dovolit uříznout, ale přesto buďme při práci opatrní. Zbytečná chyba se v této fázi napravit nedá. Jistota a pevná ruka jsou základ.

Po hrubém odřezu přesně a pečlivě zarovnáme okraje koberce se stěnou.

Ani vnější rohy pro nás nebudou žádným strašákem. Koberec opatrně nařízneme kolmo k podlaze podle hrany stěny, takže vzniknou dvě odchlipující se části. Ty potom odřízneme od plochy koberce.

Nyní zbývá vyřezat problematičtější zóny, jako jsou prahy u dveří, místa kolem topení apod. Řezání pěnového koberce nevyžaduje mnoho síly, proto i tuto titěrnější práci zvládneme celkem snadno.

Do míst, kde koberec končí a přirozeně přechází do jiného materiálu, např. linolea, instalujeme přechodovou lištu. Eloxovaný hliník působí příjemně a instalace lišty (lepení) je snadná.

Pokud potřebujeme spojit přechod mezi dvěma materiály, např. kobercem a dlažbou, použijeme přechodové lišty. Ty jsou nejen efektním zdobným prvkem, ale díky svému tvaru umožní i plynulý přechod z jedné místnosti do druhé bez zbytečného zakopávání. Lišty využijeme i v případě pokládky po celé ploše místnosti, kde okraje koberce jsou v kontaktu se stěnou. Díky velkému výběru už nemusíme podléhat uniformitě, každý si může vybrat dle svého vkusu i kapsy. Při pokládce na schody využijeme tzv. schodové lišty. Standardní jsou k dostání rovněž v hliníkovém provedení, lze si ale nechat na zakázku vyrobit i nákladnější mosazné. Schodové lišty brání sklouznutí koberce po schodišti a připevňují se vruty. Lišty můžeme vybírat i podle šířky. Přechodové lišty tlumí přechod mezi dvěma materiály (kobercem a dlažbou či parketami). Podle typu se buď k podlaze přišroubují, nalepí, či zacvaknou.

Při rozhodování o nové podlahové krytině si musíme předem ujasnit, jak budeme koberec pokládat. Způsob položení, a výběr potřebných materiálů a prostředků, se řídí podle toho, na jaký druh podkladu krytinu položíme. V neposlední řadě musíme přihlédnout i k tomu, v jakém stavu je stávají podlaha. Je dobré pamatovat na budoucnost – koberec se nám totiž může po čase znelíbit a bude třeba jej znovu vyměnit, anebo se rozhodneme uvést podlahu do původního stavu.

Je-li třeba položit koberec na dřevěnou podlahu, musíme povrch nezřídka vyrovnat. U starých dřevěných podlah jsou zcela běžné více či méně široké spáry i poměrně velké výškové rozdíly mezi jednotlivými prkny. Proto se budeme snažit o nový, co možná nejdokonalejší podklad s pevným a rovným povrchem. Stará podlaha se nejprve pokryje jutovou plstí o síle6 mm. Na ni pak položíme vrstvu podlahových dřevovláknitých desek, nejlepe ve 1 vrstvách křížem přez sebe. Spoje ještě zpevníme speciálním lepidlem. Poté už můžeme přistoupit k pokládce samotného koberce. Volíme lepidla, která neobsahují organická ředidla. Lepidlo po povrchu rovnoměrně rozetřeme zubovou stěrkou. Jakmile mírně zaschne, rozvineme na připravenou plochu kobercovou krytinu zaříznutou na daný rozměr.

Pokud budeme pokládat koberec na betonovou podlahu, nevyhneme se stěrkování, které má za úkol připravit podklad tak, aby byl rovný a dokonale hladký. Stěrka, tvořená křemičitým pískem, cementem a pojidlem, se prodává v pytlích po25 kg. Obsah se smíchá s vodou a rozmíchá dle návodu, poté se rozlije přímo na beton, mírně se rozhrne a sama pak vytvoří dokonale rovný povrch. Schne zhruba 4 až 6 hodin do stavu pochůznosti, do lepení se můžeme pustit až po úplném vyschnutí. Vytvrzený povrch ještě můžeme přebrousit. Posléze na takto připravený podklad rozetřeme lepidlo a necháme jej chvíli odvětrat (sníží se nežádoucí vlhkost, která by bránila dokonalému přilnutí koberce k podkladu). Teprve pak můžeme pokládat nařezané pásy koberce.

Také cementový podklad v novostavbách není zrovna ideální. Před vlastním lepením je tedy vhodné zušlechtit jej samonivelační stěrkou. Řídká kaše se po nanesení rozlije do zrcadlově hladké plochy a skoro sama si vyhledá místa, která je třeba vyhladit. O stěrkování budu psát v samostatném článku.

Nejčistší a nejsnazší bude lepení koberce na dokonale připevněné PVC či linoleum. Žádné vyrovnávání povrchu, přebrušování, stěrkování apod. Stačí pouze povrch pečlivě vyčistit saponátem a koberec připevnit oboustranně lepicí páskou či gumovou samolepicí mřížkou.

Pokud z nějakého důvodu nemůžeme anebo nechceme lepit krytinu lepidlem po celé ploše, přichytíme okraje koberce úzkou lepicí páskou, kterou je však třeba po čase vyměnit. Koberec se totiž zpravidla v místech, kde není pevně spojen s podkladem, zvlní. Nabízí se však ještě jedno řešení: Oboustranně lepicí fólie nebo mřížková rohož. Ty zajistí pevné spojení koberce s podkladem po celé ploše, krytina se nebude shrnovat ani při posouvání nábytku nebo při pojíždění židle s kolečky.

Pokud nás krytina po čase omrzí, lze ji navíc docela snadno sejmout a odstranit i fólii či síť, aniž bychom po nich zanechali jakékoliv stopy. Lepivá vrstva této fólie je natolik účinná, že ji lze znovu použít. Pro tento účel by však měly být obě strany krytiny chráněny vhodnou fólií.

24 Comments

 1. Petr

  Dobrý den,

  v jedné místnosti je část podlahy poktyta dlaždicemi, ny zbytek přijde koberec. Prosím o radu, čím podložit koberec, který je níž než dlaždice (ty jsou vysoké 9 mm.
  Petr

 2. Admin

  Dobrý den,
  Osobne bych koberec podlozil nanejvys miralonem pro zmekceni naslapu a prechod mezi dlazbou a kobercem vyresil redukcni listou.

 3. Vojta

  Dobrý den,

  chci vyměnit podlahovou krytinu v obývacím pokoji (je přilepená k betonovému podkladu – panelák). Lze položt novou krytinu na původní a jakým způsobem?
  Díky za radu.

 4. admin

  Dobrý den,
  v zásadě platí že stávající krytina musí splňovat požadavky na rovinost (+- 2 mm) a nema nepatřičný prošlap, např. koberce s dlouhým vlasem. , ale je nutné upřesnit jaká krytina je stávající a kterou chcete položit.

 5. Petr

  Dobrý den, mám betonovou podlahu, vyrovnán ji stěrkou, po té chci volně (bez lepení) položit koberec. Můžu použít pod koberec ještě Hobru, pro věší tepelnou pohodu, mirelon se mi zdá málo. V případě, že ano, stačí v jedné vrstvě, co zatížení, jedná se o obývák.
  Děkuji
  Petr Poštulka

 6. radykutilum

  Dobrý den,
  Hobra je v podstatě jen lisovyný papír a pokud ho dáte pod krytinu ktera neroznasi rovnomerne tlak, proste ji rozslapete. Miralon dela na koberci dulky. Koberec je sam o sobe velice dobry izolant, takze ma rada zni kupte si kvalitni koberec podsity filcem a mate reseni

 7. Simona

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat zda při pokládání smyčkového koberce musím brát v úvahu i směr vláken.
  Děkuji S.L.

 8. admin

  Dobý den
  smyčkový koberes pokládat spíš po směru – je pak vidět, když je rozcuchaný

 9. Laďa

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat na barvení koberců.Máme bílý a chtěli bychom ho obarvit na nějaký tmavější odstín je to možné ?

 10. admin

  Dobrý den,
  S barvením koberců zkušenosti nemám. Když se na to podívám pouze teoreticky, pokud máte koberec ze syntetických vláken, nemáte nárok toto obarvit ničím. pokud je z přírodních vláken, obarvit by sice šel, ale na větsí ploše jej neobarvíte stejnoměrně, navíc na toto vydáte tolik prostředků a energie, že za to koupíte koberec nový.

 11. Kristýna

  Dobrý den, po předchozích majitelých zůstl v jednom pokoji přilepený koberec k linoleu. Je ale starý a rozhodně si jej tam nechceme nechat. Nechceme ho ale strhávat i s linoleem. Poradil by jste nám prosím, čím nejlépe by šel koberec odlepit od PVC? Silou to jde velice těžko. A případně čím vyčistit z linolea lepidlo. Děkuji

 12. Doležal

  Dobrý den,
  Myslím, že Vás nepotěším. Koberec je s nejvetsi pravdepodobnosti lepený chemoprenem, nebo lepidlem podobnym, nemate tedy nejmensi sanci jej od lina odlepit a ani lino ocistit. Pokud se jedna o byt v Praze a okoli, mohu se na misto prijet podivat a zhodnotit vase moznosti
  Dolezal
  tel 731 322 778

 13. Lenka

  Dobrý večer,
  jak tu tak čtu, tak bych od ás potřebovala taky poradit…
  máme takový dosti ne zrovna typický byt a chtěli bychom přejít z plovoučky na kobereček…sháním rozměry 180×230, ale bohužel se absolutně nechatám
  Nevíte někdo prosím jestli existuje něco jak firma, kterrá by mi koberec vytvořila dle mého vlastní návrhu rozměru??
  já vím…náročná, ale chtěla bych koberec kusový, abych nemusela dávat žádné přechodové lišty.
  moc děkuju za odpověď
  krásný večer

 14. Vladimíra Švarcová

  Dobrý den, povedlo se mi strhnout starý lepený koberec i s částmi původní, 9 let staré stěrky. V místech, kde stěrka drží je na ní patrná vrstvička původního lepidla. Jak postupovat? Po důkladném vyluxování natřít penetrací vše zalít nivelační stěrkou? Třeba ve dvou vrstvách? Nejdříve díry a pak vše i s lepidlem? Prosím poraďte… Díky moc

 15. Milan J.

  Dobrý den. Ve fotogalerii zde: http://www.cbparket.cz/fotogalerie.html mne zaujalo olemování kolem stěn úzkým pásem ze stejného materiálu jako je položený koberec. Působí to velmi čistě, mohli by jste zde prosím sdělit nějaké podrobnosti, jak takovéto olemování správně provést? Předem děkuji, Milan J.

 16. Milan J.

  Zdá se, že je to zrealizované pomocí tzv. elektroinstalačních podlahových lišt kobercových, např. LPK 80×25, k dostání na http://www.bbelektro.cz .

 17. valérie braun

  dekuji Vam za vyborny clanek !!!
  Konecne ted vim co je to sterka-

  presto vsak uz cekam 5 hodin na jeji zaschnuti
  a zda se mi, ze po ni nemohu jeste chodit

  valérie

 18. Eva

  Dobrý den,
  ráda bych se na vás obrátila s netypickým dotazem. Bydlíme ve starém domě ze 30. let, ve kterém se nachází staré dřevěné schodiště, které velmi hlasitě při chůzi vrže. Zkoušeli jsme jednotlivý schod vyplnit montářní pěnou, ale k žádné změně nedošlo. Hledáme další možná řešení pro zmírnění nepříjemného a hlasitého vrzáni. Myslíte, že by zmíněné vrzání mohlo utlumit položení schodišťového koberce? Moc děkuji za případné rady, zdráví Eva, LIberec

 19. Vlasta Klimentová

  Muzete mi prosim poradit?
  Mam doma drevenou podlahu (palubovka), ktera je v dobrem stavu a chtela bych ji zachovat a polozit na ni koberec. Schnutim dreva jsou ale v podlaze nerovnosti. Co polozit pod koberec jako ochranu a na vyrovnani?

 20. Dobrý den,
  jen by mě zajímalo, proč se chodišti jako třeba na truhlarbrabec.cz/fotogalerie?i=21, říká samonosné schodiště? Děkuji.

 21. Mara

  Super, díky za článek.

 22. Radek

  Dobrý den, mi máme doma koberce na podložce hyper. Pokládali jsme svépomocí a tudíž jsme podložku přilepili a na ní přilepili koberec. Akorát jsme museli teď dát za pravdu prodejci, protože jsme neodvratně znehodnotili koberec i podložku lepidlem. Teď by jsme chtěli koberec na podložce i do další místnosti a na schody,ale radi bysme ušetřili. poradíte nám jestli ten koberec jde na ty napínací lišty přichytit i bez toho napínaku?!
  Nebo se nemáme pouštet do nejasného výsledku a zaplatit si raději zkušeného podlaháře?

 23. Andrea Rolcová

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Koupili jsme patrovou řadovku, kde je dřevěné schodiště, které původní majitelé natřeli bílou barvou a na schody nalepili koberec, který je ošklivý a prochozený. Jakým způsobem by se dal koberec u nátěr odstranit, Moc děkuji. Andrea Rolcová

 24. Roman Borový

  Dobrý den, potřebujeme sundat starý dětský koberec, který byl kdysi dávno položen na linoleum. Jenže koberec se po mnoha letech přilepil k linoleu, teď se ho snažíme postupně strhávat a zůstávají nám na linoleu kousky spodní gumy. Čím se dá tato guma odstranit. Děkuji za odpověď.

Comments are closed