Jaký vybrat koberec

Otázka jaký vybrat koberec má na první pohled určitě naprosto jednoznačnou odpověď. Prostě takový jaký se nám nejvíce líbí. Jenže, jak už to většinou u naprosto samozřejmých věcí bývá, není to tak úplně pravda. Výběr koberce by měl záležet nejen od jeho vzhledu, ale také od toho kde a k čemu má být používán.

Nejdříve byste si měli určit, jaký rozměr koberce chcete. A také jaký rozměr bude pro vás nejužitečnější nebo nejrozumnější. Obecně se dá říci, že do menšího pokoje by se měl vybírat spíše takový který pokrývá  celou jeho plochu, takže jeho velikost se bude odvíjet od velikosti místnosti. Tam byste také měli počítat s tím, že světlejší jednobarevný nebo s nepříliš výraznými ornamenty mám malou místnost opticky mírně zvětší. U velké místnosti výběr záleží již mnohem více na vašem vkusu. Pokud plánujete pokrytí většiny plochy jedním kobercem uloženým do středu, je ale dobré pamatovat na to, že volná místa by neměla být širší než samotný koberec. Ale velké místnosti jsou právě dost vhodné pro využití i různých malých či menších kusových koberečků, jen je musíme rozumně rozmístit. Dokážou oddělit různé části místnosti, například u obývacích kuchyní, či obytných pokojů spojených s jídelnou nebo pracovnou atd. Pokud chcete, aby váš koberec doplňoval nábytek v místnosti, musíte jeho barevnost přizpůsobit barvě nábytku. Vzor už není tak důležitý, může být výrazný či nevýrazný, moderní či klasický, jen jde o barvy. Pokud plánujete, že hlavní ozdobou vaší místnosti bude právě koberec, tak musíte vybrat výrazný vzor, zajímavou barvu a také může pomoci i nějaký netradiční tvar. V tomto případě je ale lepší, když místnost bude tzv. moderního typu, s menším množstvím nábytku a různých ozdobiček. V přeplněných místnostech i sebezajímavější vzor či typ zaniká. Výběr by měl také se mírně podřídit typu místnosti do které ho pořizujete. Pro ložnice bude dobrý nějaký měkčí příjemnější na dotyk, praktičnost není už tak důležitá. Pro dětský pokoj zas je nutno počítat s tím, že naše ratolesti jsou většinou čuňátka, takže materiál by měl být dobře omyvatelný a vůbec odolný na špínu. Vlas se tam hodí co nejkratší nebo přímo vyberte smyčkový. Nejdůležitější výběr je pro náš obývací pokoj či místnost, kde budeme přijímat hosty. Tam určitě musí být náš koberec reprezentativní, ale zároveň půjde o frekventovanou místnost, takže by bylo dobré dbát i na trvanlivý materiál a tady asi prostě je nejlepší sáhnout po tom, co je již staletí ověřeno, neboli po vlně.

Tip: největší prodejna koberců v České republice –  Koberce KK Praha – nejlepší výběr, kusové i metráž navíc i PVC či plovoucí podlahy. Vše na jednom místě.