Pokládka parket patří mezi nejnáročnější montáže podlah a doporučuji tuto práci přenechat zkušeným podlahářům. Pokud si ale přese vše důvěřujete natolik, že se do ní chcete pustit sami, napíši nejen pro vás návod jak na to.
Parkety jsou variabilní materiál, a proto se můžete rozhodovat hned z několika vzorů „do kterých“ parkety budete pokládat. Popíši Vám alespoň základní obrazce.
Prvním je takzvaný „stromeček“ nebo též „rybina“. Parkety jsou kladeny ve tvaru písmene „V“.
Druhým typem je takzvaná „vazba“. Parkety jsou kladeny v podélných pásech, jejichž úhel vůči stěnám může být zvolen libovolně. Obvykle se volí 90 nebo 45 stupňů. Vazba dále může být pravidelná – parkety jsou pokládány tak, že na sebe navazují vždy v polovině sousedních parket, nebo nepravidelná – parkety na sebe navazují v libovolně zvolených vzdálenostech. Následuje žebřík- parkety kladete souměrně vedle sebe v jedné řadě a na kraji řady vážete parketami přikládanými v jedné řadě kolmo.V poslední řadě můžete parkety klást do čtverce- parkety přikládáte k sobě tak, aby vytvořili čtverec a navazujete dalším kolmo kladeným čtvercem.
Nejprve podlahu musíme zaměřit, tzn. spočítat potřebný materiál. Změřte místnost na m2, připočítejte 10- 15% materiálu navíc kvůli prořezu. Zde záleží na dispozicích místností.
A začneme se samotnou pokládkou. Nejdůležitější položku zde tvoří povrch, na který se parkety budou pokládat. Pokud pokládáte na beton, bude jistě zapotřebí podlahu vyrovnat samonivelační stěrkou ( nemluvím zde o betonovém podkladu typu měsíční krajina). Většina stěrek se dá lít max. do
Pokud není možné pokládat na beton, doporučuji parkety položit na rošt s podkladem z MDF desek. Pokud není dodržena rovnost, nezoufejte, v prodeji jsou i stěrky ( pryskyřice) na dřevo.
Po zaschnutí stěrky se můžeme pustit do samotné montáže. Pryč jsou časy, kdy se parkety tloukly hřebíčky, dnes určitě zvolte lepidlo, nejlépe polyuretanové, trvale pružné.
Jestli si zvolíte „stromeček“, začněte položením jedné podélné řady tvaru „V“ ve vzdálenosti +- půlky parkety od stěny. Určitě si nezapomeňte v této vzdálenosti nakreslit po celé délce stěny vodící čáru, ke které budete zakládat okraje parket. Složte si bez lepidla zhruba
Je-li připravený díl dobře a rovně přichycen, dokončete celou řadu. Po jejím zaschnutí pokračujte tak, že na položené dvě první řady navažte vždy řadou jednou tam a zpět. (novou řadu začínejte v u konce řady předchozí. Parkety se vám ve spojích NESMĚJÍ rozjíždět a klínky musí pevně sedět v drážkách.
Lepidlo vždy natírejte v šířce, kterou úplně zakryjí parkety. To znamená, že konce zůstanou nepřilepené. Ty se však dostatečně pevně přichytí vždy další řadou parket.
Podlaha musí být perfektně rovná a kopírovat stěny. Pokud něco zmrvíte, nepomůže vám ani svěcená voda, natož koberec s dlouhým vlasem.
Jestli vám na protější straně nebude sedět délka parket, musíte je zaříznout.
Při pokládce dotahujte spáry mezi parketami něžným poklepem kladívka na přes prkýnko, nebo jinou parketu. Vždy dotahujte na straně s drážkou. Pokud si rozklepnete zámek, budete při vkládání dalších parket nadávat jak psi. Pro dotahování řady používejte pajcr. Nakonec doložíte místa u stěn přiříznutými parketami, přitom však nezapomínejte nechat mezi podlahou a stěnou 1-
Pro ostatní způsoby si musíte zvolit úhel, který budou svírat se stěnami pokud nejste masochisti, doporučuji 45, nebo 90 stupňů), ve zbytku pokládky postupujete stejným způsobem jako při pokládce stromečku. Abych nezapomněl, existují levé a pravé parkety, určitě si při pokládce dejte pozor na zachování správného počtu, aby jste na konci nezjistili, že máte pouze pravé parkety :D.
Pokud jste zvládli pokládku, jste dobří, ale neradujte se. Ještě vás čeká moře práce.