Jak na poškrábané parkety

I když na dřevěné parkety dáváme sebevětší pozor, dříve nebo později se nějaký škrábanec objeví. Ať už je to zapříčiněno něčím ostrým přineseným na ponožce či podrážce bačkor či bot, nebo pádem nějakého předmětu nebo například posunutím nábytku, není nutno hned zoufat. Jestli rýha na parketách není moc hluboká, je možné ji docela jednoduše odstranit a ušetřit si výměnu parket či návštěvu drahého specialisty. Nyní několik kroků, jak ošetřit poškrábané parkety.

1. na lakovaných parketách bychom nejdříve měli mírně zmatnit poškrábaný povrch. Nejlépe to uděláme velmi jemným zbroušením tím nejjemnějším smirkovým papírem. I u parket napuštěných olejem můžeme použít tentýž smirkový papír, ale lepší bude, když si vezmeme na ošetření ocelovou vlnu.
2. poškrábané parkety ošetřujeme tak, že papírem projíždíme nejdříve podélně po rýze a pak po obou jejích stranách. To se týká případu, že rýha jde po letech. Pokud jde napříč lety, provádíme prostě jemné krouživé pohyby. Je nutno ale pamatovat na to, že nesmíme příliš tlačit, jde o pouze jemné ošetření, tzv. podklad pod další práci.
3. obroušené místo očistíme. Pokud ho chceme ošetřit lakem ředěným vodou, tak použijeme navlhčený vodou hadřík či houbičku a pokud ho chceme ošetřit olejem nebo lakem ředěným rozpouštědlem, tak raději použijeme lakový benzín. Místo necháme bez zásahu až do úplného vyschnutí.
4. lakování poškrábané parkety provádíme velmi jemně. Začínáme od rýhy a raději naneseme více tenoučkých vrstviček než jednu tlustou. Jinak nám hrozí, že rýha sice již nebude vidět, ale místo ní tam bude ošklivý flek či louže laku.
5. ošetřené místo označíme a zabráníme celé rodině v jeho pošlapání až do chvíle, dokud nám lak úplně nevyschne. A to je vše, nemělo by vás to stát ani příliš peněz ani příliš času a hlavně ani příliš mnoho práce.
6. poznámka na konec, ale měla by být vlastně na začátku. Je nejlepší ošetření (lakování) provádět tím samým (a nebo pokud možno nejpodobnějším) materiálem, jako jsou ošetřeny zbylé parkety, případně pokud nevíte, čím to bylo provedeno, zavolejte výrobci nebo dodavateli. Pokud máte starší parkety, tak ošetřené místo bude stejně pravděpodobně mírně světlejší, ale to se po relativně krátkém čase změní.