Broušení podlah

Broušení a příprava pro broušení

Pokud jste se rozhodli pro renovaci stávajících parket, musíte nejprve odstranit obvodové lišty( vetšinou přilepené, ale mohou být i na hřebících) pomocí majzlíku, nebo šroubováku s širokou čepelí a kladiva ( pro nechápavé, majzlík přiložit mezi stěnu a lištu a od kraje odťukávat). Oddělené lišty uschováme, budeme je na konci opět potřebovat. Pokud potřebujete zaměstnat nejakého radílka, který Vám stojí za zády, vražte mu je do ruky, spolu se smirkovým papírem, ať je zbaví starého laku a nánosů špíny ( stejně by to nekdo musel udělat :D).

Celou plochu podlahy je také třeba pečlivě prohlédnout. Není pravé ořechové, když na vyčnívající hřebík najede bruska. Pokud najdete nějaké nepravosti v podobě vyčnívajících šroubů, špon, nebo hřebíků zbavte se jich (jestliže nejdou vytáhnout,zapustte je kladívkem). Pokud jste položili nové parkety ( viz předchozí článek, tak se Vás toto samozřejmě netýká)BROUŠENÍ Nejprve pár hodně důležitých upozornění!!!1/ při broušení používejte vhodnou obuv s čistou podrážkou. Pokud se na práve broušenou podlahu dostanou nečistoty, a nebo i jen pot z vašich nohou ( i přes ponožky), můžete začít brousit znovu. Po nalakování, či olejování by tohle všechno nádherně vylezlo…

Z předchozího důvodu si zkontrolujte nosná kolečka u brusek a spodek brusek – nesmí být špinavá a mechanicky poškozená, ( samozřejmě předtím nezapínejte do síte :D), nejlépe je, když má bruska transportní kolečka. Pro ilustraci, pokud jsou kolečka třeba hluboce podrápaná, nebude bruska brousit rovně.

2/ Počítejte s tím, ze brusný prach Vám zaleze i do vedlejších pokojů. Po broušení Vás čeká generální úklid. Existují bezprašné brusky(zařízení, které k brusce připojíte místo pytle, například od Bony, ale to také patřičně zaplatíte), je na vašem uvážení, zda se sedřete, nebo vypláznete nějaké peníze navíc.3/ Brusný prach například dubový je i karcinogenní, nebo třeba jen zanáší dýchací cesty a určitě není příjemný v očích. Používejte určitě repirátor a ochrané brýle ( v případě že brousíte bezprašně se nestresujte)4/ Určitě věnujte pozornost nastavení hloubky broušení. Ideální je zbrousit 1 mmpodlahy. Jestli to zaberete při normálním broušení (pouze ochozený lak) do větší hloubky tak jste lamy a nebrečte, že jsem vás před náročností nevaroval :)Pokud budete brousit staré podlahy, použijte více brusných chodů s rozdílnou zrnitostí brusného papíru. Počet broušení závisí na velikosti znečištění a nerovnostech (a na velikosti a četnosti výškových rozdílů pak u nově položených parket).Níže jsem se pokusil sestavit seznam:Brusný chod nová podlaha stará podlaha1. zrnitost 36 zrnitost 242. zrnitost 60 zrnitost 36

3. zrnitost 100 zrnitost 60

4. zrnitost 100

A jsme na začátku samotného brusného procesu. Celou plochu podlahy nejprve zbrousíme pásovou bruskou s brusným válcem hrubé zrnitosti. Při broušení je třeba dávat pozor na vznik brusných stop a jiné poškození materiálu. Proto si pozorně přečtěte tyto pokyny ( a doporučuji i dodržovat):- Parkety vždy brušte po směru vláken zleva doprava- při broušení udržujte stejnoměrné tempo, nezastavujte se spuštěným válcem na místě a neměňte směr- Podél stěn nechte asi metr nevybroušené podlahy (až začnete brousit, pochopíte…). Pruh zbrousíte návazně v opačném směru v nasazené brousící stopě. Poté přebrousíte přechod ( je dobré pokud je proti oknům)

– Zpětné broušení provádějte ve stejné stopě jako broušení dopředu (přechody v broušení by mely být na nejtmavších místech)

Pokud podlaha po prvním výbrusu obsahuje nerovnosti, zopakujte si předchozí broušení kolmo na stopu

– Po každém broušení pečlivě vyluxujte (vysavačem neryjte)

– Poslední broušení \\\“načisto\\\“ udělejte ve směru dopadajícího světla.

BROUŠENÍ OKRAJŮ A ROHŮ

Máte za sebou hlavní broušení, ale podél stěn a v rozích je furt bordel. Nyní se ke slovu dostává krajová bruska a brusný papír ( nejlépe na tzv žehličce). Nejprve zabrousíme rohy a místa, kam se ani krajovkou nedostanete ( nezapomínejte, že podél stěn podlahu přikryjí lišty). Po řádném zbroušení nasadíme do práce krajovku.

Při práci se nesmí bruska zastavit na místě a musí se stejnoměrně pohybovat bez nadměrného přítlaku ( jestli se o ní opřete, spálíte si podlahu). Při výbrusu třeba pod topením používejte delší nástavce.

postup vyplňování prasklin a spár

Před tím, než začnete s posledním broušením je nutné

vyplnit všechny spáry, součky a praskliny. Jako plnicí látka se používá tmel, který se míchá s brusným prachem většinou v poměru 1:1 (například „Gel“ od Bony). Tento tmel se barevné podobá položeným parketám. Pomocí nerez ocelové stěrky hmotu rovnoměrně rozetřete po po celé ploše podlahy. Je dobré roztírat ve tvaru osmičky, šikmo ke spárám. Asi po půl hodině, kdy je tmel dostatečně zatuhlý, začněte s posledním výbrusem.postup provádění povrchové úpravyPrávě jste dobrousili poslední výbrus. Tak si to po sobě čistě vyluxujte a můžeme začít natírat.Existuje nepřeberné množství olejů, laků. Vosků a jiných přípravků. Všechny mají jediný a to největší úkol: chránit dřevo na podlaze. Já tu nebudu dělat reklamu žádné firmě, proto kdo má pochyby, může mi napsat dotaz na uvedený mail.Lak, nebo jiný přípravek nanašíme pomocí válečku tenkou vrstvou množstvím na m2 tak, jak je doporučeno výrobcem.S natírejte vždy směrem z té části, odkud dopadá denní světlo a postupujde od něj ( takhle uvidíte proti světlu kde máte chyby a můžete je včas opravit). Natírejte v pruzích asi1,5 m širokém po celé šířce podlahy. Pokud vynecháte, přiděláte si mraky práce.

Pokud lakujete:

po ukončení prvního nátěru by měla podlaha alespoň 2 hodiny odpočívat (opět odkazuji na návod od výrobce).

Po určené době podlahu přebrušte (mezibrus) a zbavte podlahu zdrsnělin a přebytku laků. Brousíte papírem 120, 150, nebo mřížkou tak, abychom si nesundali právě provedený nátěr. Toto můžete klidně provést ručně.

Před započetím druhého nátěru opět důkladně vyluxujte a naneste lak výše uvedeným způsobem. Při tvrdnutí využijte opět návodu na kanystru a dodržte dobu schnutí. Na čerstvě nalakovanou podlahu se však doporučuje vstupovat zhruba 1 den po nátěru. Přibližně po týdnu dosáhne lak plné tvrdosti.

Pokud aplikujete vosk, či olej, nanášíte materiál válečkem, kartáčem, či nerezovou špachtlí šikmo ke spárám v jednom nátěru. Přebytky materiálu rozleštíte po určené době (většinou cca 15- 20 minut) padem na brusném stroji a necháme zatvrdnout. Po zatvrdnutí vyleštit a opět nevstupovat.

Během práce se doporučuje zamezit přístupu přímého slunečního záření na čerstvý nátěr. Dobu vysychání výrazně zkrátí důkladné větrání v místnosti.

 
Tip: Firma Sekal nabízí broušení parket za 225 Kč/m2 vč.  laku

17 odpovědí na “Broušení podlah”

  1. DObrý den, nabídka laků je velká, ale nevím jaký by byl nejlepší na novou dřevěnou (Smrk) podlahu na chalupě.Díky za odpvěď.

  2. Dobrý den, pokud se jedna o podlahu na chalupe, zvazil bych jeste pouziti oleje ( sice je trochu narocnejsi na udrzbu, ale na druhou stranu mu nevadi ruzne skrabance apod ( olejovy nater se da napojit, lakovana podlaha se musi zbrousit), jinak nejlepsi zkusenosti mam s laky od firmy Bona. Jako základní lak použijte Prime, konečný lak zkuste dle svého uvážení Spectra, nebo odolnější Mega. Roztok na přípravu tmelu k vytmelení spár se jmenuje Mixfill.

  3. Dobrý den,
    prosím před 5 lety jsme koupily starý dům. Je tam místnost, kde je prkenná podlaha, který byla pod linem a kobercem. Je na ní ještě barva palisandr. Chci jí vybrousit, a nalakovat. Nevím jestli bych to zvládl sám, když jsem to nikdy nedělal, a soudě dle vašeho „receptu“ návodu to není tak jednoduché a chyby jsou vidět. Nebo jestli existuje bruska, kterou by zvládl i neznalec…. Případně kdybyste mi doporučil, že to není tak velké riziko si to udělat s určitou bruskou sám, tak jaký lak je třeba (asi buk).
    Jestli mi doporučíte odborníka, tak bych Vás chtěl poprosit, jestli mi dáte typ (cena a kvalita), případně dle čeho si ho mám vybrat, a na co si mám dát pozor.
    Děkuji Vám a přeji hezký den
    Šavrňák Jiří

  4. Dobry den, z vaseho popisu jsem ziskal dojem, ze se jedna o palubovou podlahu z jehlicnanu. Na zacatek musite posoudit, zda je mozne tuto podlahu renovovat pouze brousenim, tzn zda nejsou shnila prkna, vetsinou na spodní strane, nevrzou, neprohybaji se atd…
    okud stavajici podlaha nema uvedene vady je mozne aby jste ji, jako laik zbrousil. Pro zacatecnika doporucuji valcovou brusku ( midi, huml), kterou vam zapujci kazde lepsi podlaharstvi, samozrejme oproti kauci cca 10- 15 000 a krajovou kotoucovou brusku. žadnem pripade si nepucujte velkou kotoucovou brusku- kacenu, pokud mate rad sve zdravi. Prebrousit pak doporucuji dle navodu. Co se tyce tmeleni spar, musite posoudit jak jsou velke a zda je lze tmelit klasickym tmelem. Co se laku tyce, jak jsem jiz zminoval, pokud se jedna o chalupu, doporucuji spise olej, nebo vosk a pokud opravdu lak, tak jako základní lak použijte Prime, konečný lak zkuste dle svého uvážení Spectra, nebo odolnější Mega

  5. Dobrý den,prosím o radu.Na chalupě se chystáme položit novou podlahu z borovicového dřeva.Nevíme jaký nátěr použít.v žádném případě nechceme lak.Slyšela jsem něco o olejovém vosku.Můžete mi prosím poradit co by bylo vhodné použít.Dům je přez zimu vytápěn maximálně jednou za dva měsíce.
    Děkuji mnohokrát Jana

  6. Slysela jste spravne, existuji nejen olejovosky, ale i hydrovosky, oleje, nebo i od bony tzv nature. Ja osobne doporucuji pouzivat olej (Carls oil) nebo olejovosk od stejne firmy (mozna je to subjektivni pocit, protoze jsem se s nimi setkaval nejcasteji), jiz jsem v nekterem z clanku uvadel vyhody a nevyhody olej vs lak ( vyhral olej :D). Pro drevo je sice pohroma takovato zmena klimatu, ale je mi jasne ze se s tim nic jineho neda delat, diky oleji muze drevo alespon castecne dychat a pokud nater poskodite, lze opravit lokalne. Je vsak narocnejsi na udrzbu- nepouzivat saponaty – doporucuji poridit pripravky na olej. podlahy, vyplati se to, pokud nepouzijete pronto a jemu podobne. Pokud pokladate, jak predpokladam svepomoci, olejujte max. 2 vrstvami, pouzijte moherovy valecek a v zadnem pripade nevyhazujte pouzite textilie jen tak do kose, nedavno jsem byl opet svedkem samovzniceni ( dost neprijemna zalezitost )

  7. Dobrý den, chystám se brousit starou prknou podlahu, na níž je jedna nebo dvě vrstvy barvy, použil bych válcovou brusku s hrubým brusivem (P 24), ale obávám se, že se bude rychle zanášet. Už jsem zkoušel brousit okraje malou ruční pásovou bruskou, použil jsem zrnitost 40 (hrubší jsem nesehnal), ale smirek se velmi rychle zanesl barvou a musel jsem ho vyměnit. Jeden pás nestačil ani na metrový pruh o šířce cca 15 cm. Nerad bych dal za brusivo více než za novou podlahu. Nemám tedy raději použít nějakou jinou technologii odstranění barvy, případně jakou? Děkuji! jj

  8. Dobrý den, pokud na ni, jako ja mate cervenou barvu tak vas potes panbuh. Chystam se na ni s horkovzdusnou pistoli. Bruskou by jste prodelal kalhoty. pokud jsou prkna zvlast poskozena, nebo jsou vyrazne tlustsi, lze si pujcit frezu na podlahy ( napr. Bona ji vyrábí.

  9. zdravím,
    díky za parádní návod. Nikdy jsem nic podobného nedělal a s Vaším návodem to šlo opravdu hladce. Na svůj web jsem zveřejnil odkaz na váš web, jako na božský návod 🙂

    hodně úspěchu s dalšími články, honza

  10. Jen čirou náhodou jsem narazil na Váš návod na renovaci podlahy. Myslím, že moc propagujete výrobky Bona. A na základ použít Prime je vyhazování peněz. Co lidi budou dělat s tím, co jim v kanystru zbyde?!? Raději použít lak se kterým budu dělat i finální vrstvu a na základ ho trochu zředit. Taky tu moc proklamujete olej. Lidi jsou na to teď nadržený, protože se o tom moc kecá v různých časopisech. Už znám spoustu lidí, kteří jsou nešťastní z oleje. Proč odrazujete od kotoučové brusky ? To si jako mezibrusy mám dělat růčo na kolenou ?!? Raději to přelíznu talířovkou s mřížkou max do 5 minut celou místnost a mám to naprosto hladký, bez námahy a bez vynechaných míst.
    V týhle republice je to samý „Ferda mravenec“: Každej si všechno radši uhňácá sám, než aby dal firmě 270,-/m2 za výbrus a 3 vrstvy laku a měl to bez problémů a práce a se zárukou. Ať si lidi spočítají na kolik jim vyjde půjčovné – válcová + krajová + kotoučová bruska + smirky + mřížka + váleček + nespotřebovaný lak či olej. :-/

    1. No nevím co to tady čtu… proč používat asi základní lak pane.. berme to tak, že se psal rok 2008 a vy jste pravděpodobně s broušením a lakováním začal.. Každý ví jaké má vlastnosti základní lak a to jakýkoliv né jen od BONY. Upřesním základní lak má tu vlastnost, že zvisuje přilnavost vrchních laku ke dřevu, ale hlavně a to zopakuji, hlavně má tu vlastnost, že neslepí parkety, dřevo v hranách k sobě. Pak se nestává, že 4 prkna jsou slepená a utrhne se mezi 4 – 5 prknem a máte tam díru 4mm. Takhle se to rozháže pozvolna. A další hovadina nebojím se napsat je „tak si vrchní lak trochu přiředím“ pane kde jste to viděl, aby se ty laky na dřevěné podlahy od Bony ředili. To že tam je napsáno, vodou ředitelné, neznamená, že se to má ředit, ale jen proto, že nářadí umyjeme ve vodě. A broušení za 270,-kč se nedělalo ani v roce 2005 to stálo min 380,- 1 x základ a 2x vrch. Takže snad ten čas 5ti let vás natolik vyškolil, že dnes je všechno jinak.

  11. Dobrý den,

    pročetl jsem si tu pár návodů na broušení a povrchové úpravy podlah, se všemi se dá vesměs souhlasit, mám velkou půjčovnu brusek a převážná část zákazníků si podlahu brousí ne z finančních důvodů ale protože si to prostě chtějí udělat sami. Laky a oleje od Bony prodávám a mám s nimi jen výborné zkušenosti, pokud se dodrží předepsaný návod. A jak olejovat na to se třeba můžete podívat když jsem byli v televizi:http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/40823610011101-chalupa-je-hra/
    Přeji všem hodně radosti z nové podlahy. Vítězslav Klopec

  12. Dobrý den,
    nevím, jestli ještě fungujete a odpovídáte, ale i tak mi rady pomohly. Potřebuji zrenovovat dřevěné parkety, nejsou to vlastně parkety, ale dýhované dřevěné desky 50 na 50. dýha je tak 5 mm. asi půjdou jemně zbrousit a nalakovat, ale v jednom místě je dýha odlepená a já nevím, jak to opravit. z finančních důvodů svépomocí.
    Děkuji za jakýkoli tip i za ostatní rady

  13. Na tuhle otázku neexistuje jednoznačná odpověď, samozřejmě ideální by byla výměna poškozené desky či celé podlahy za novou nebo pokud je jen mírně odchlíplá mohlo by to jít přilepit. Bohužel ale tady to je případ, který výrazně vyžaduje alespoň prohlédnutí odborníkem.

  14. Dobrý den potřeboval bych poradit ohledně staré dřevěné podlaze. Při chůzi vrzá a jsou tam i 4 mm spáry a chtěli by jsme ji zachovat protože se nám staré věci líbí .Předběžně jí chceme obrousit a nalakovat . A nevíte o nějaké fa. která se tímto zabývá děkuji moc za každou radu.

  15. Dobrý den, mám starý dům z r.1929 s podlahou z prken, která jsou uchycená kovovými nýty. Celá podlaha je natřená takovou tou červenou barvou, která se dříve používala. Chci se zeptat jak jste byl úspěšný s horkovzdušnou pistolí? Jak na renovaci takovéto podlahy?

  16. Dobry den,
    rad bych se zeptal.. Mam pred sebou renovaci dubovych parket v dome z roku cc 1930. Lepene do asfaltu, misty uvolnene. spary od 1do 3mm, misty lehce rozjete, spise na listy. Bude se topit ustrednim topenim, zadna kontrolovana vlkost v mistnostech. Rad bych se zeptal nejdriv na tmeleni, ano ci ne? Jak uz jsem napsal, vetsi skviry bychom chteli zaplnit dubovymi listami ruznych sirek(tak od 2mm) zalepenych nejspis nejkakym PU vypenovacim lepidlem, mensi nevime. Bylo nam doporuceno nekolik moznosti:
    – Tmelit prachem z druheho brouseni smichanym s pripravky typu bona mix&fill(chapu to spravne ze se tmeli az po druhem(pred poslednim) brouseni? a pred prvnim provadim pouze hlavni opravy typu zalepovani list?)
    – nebo pouzit nejaky akrylat typu soudal tmel na parkety(zda se mi moc gumovy)
    – nebo nedelat nic a smirit se s tim ze to proste nebude dokonale s tim ze se nam casem alespon nic nevypraska.
    Vetsina lidi i znamych nam tvrdi ze tmely jim stejne po nekolika letech na cc 50% podlahy vypraskaly a ze by priste uz ani netmelili. Naopak parketar tvrdi tmelit tmelit tmelit, ze by to vypadalo hrozne a byla by vecna skoda to neudelat, kdyz uz do toho investujeme tolik casu a prostredku..
    S tim prichazi dalsi otazka a to jake laky zvolit. Mnoho lidi i z oboru doporucuje Bona resp. bona mega(pry vicemene navzdy), nebo thomsit ale cena tomu tedy odpovida, sokrates tango stoji treba polovinu. Je mezi danymi laky takovy rozdil aby opodstatnil rozdil cenovy?
    Dekuji mnohokrat za odpoved, klidne na email.

    S pozdravem
    Milan

Komentáře jsou uzavřeny.