Škrábance na dřevěné podlaze nebo na nábytku ze stejného materiálu můžeme velmi jednoduše odstranit úplně tím nejobyčejnějším vlašským ořechem. Není to rozhodně řešení věčné, je to spíše takový kutilský trik, kterým vyřešíme nepříjemnou situaci před nějakou návštěvou. Ve skutečnosti totiž poškrábané místo neodstraníme, ale jen ho trochu zamaskujeme či barevně sjednotíme, aby nebylo tak výrazné. Občas se ale i taková rychlá výpomoc hodí.
Vezmeme si obyčejný vlašský ořech a rozlouskneme ho (nesmí být příliš starý a přesušený). Samozřejmě pokud už je máme vyloupané, tak nic nemusíme louskat. Odlomíme si kousek jádra a pak už jen několikrát přejedeme po škrábanci. Potom ještě jemně ošetřené místo otřeme rukou. A co uděláme dál? Nic, dílo je hotové. Pozor, aby trik s ořechem opravdu fungoval je nutno splnit několik podmínek. Nábytek nebo podlaha musí být skutečně ze dřeva. Na dřevotřískách, plastu a jiných materiálech to samozřejmě nezabere. Což samozřejmě znemožňuje využití finty v těch domácnostech, které mají levnější plovoucí podlahy. No a navíc původní barva okolí škrábance musí být přírodní, na bílém, fialovém nebo třebas i proužkovaném nábytku, i kdyby pod nátěrem byl krásný dubový masiv, efekt barevného sjednocení bohužel nedosáhneme. Ideální je tato metoda, pokud máme podlahu či nábytek z … ořešáku a nechali jsme mu původní zabarvení.
Nezapomínejme, že se jedná jen o krátkodobé řešení, z dlouhodobého hlediska je dobré škrábance odborně ošetřit, převážně klasickým zbroušením a opětovným namořením, olejováním či nalakováním (podle toho, jak bylo ošetřeno dřevo dříve).