Jak vyčistit CD a DVD

Poškrábané CD před čištěnímProblémy  s přehráváním médií může velmi často způsobit zašpiněné CD nebo DVD, které pak musíme vyčistit. Není to nic složitého, i když při troše neopatrnosti se může stát, že desku místo záchrany ještě navíc poškrábeme a tím poničíme definitivně. Proto je důležité znát správný postup.

1. problémům se zašpiněnými deskami CD či DVD je nejlepší předcházet. Dosáhneme toho velmi jednoduše, vždy je po přehrání vracíme do jejich obalů, pokud možno se nikdy nedotýkáme spodní strany a v žádném případě je spodní stranou nepokládáme na cokoliv.

2. k čištění bychom měli přistupovat až ve chvíli, kdy začínáme mít problémy s přehráváním desky. Časté preventivní přelešťování je může poškodit. Pokud možno si na to pořídíme speciální hadřík z mikrovláken, kus trička či mikiny nebo nějaký kapesník opravdu nejsou moc vhodné. To samé se týká i případného použití nějakého čistícího prostředku – jar nebo tekuté mýdlo vhodné nejsou (to samé se týká i zubní pasty, kterou občas milovníci domácích metod doporučují), jestliže se nám zdá, že špína potřebuje „chemický“ zásah, koupíme si pro tento účel čistící sadu na CD a DVD, která již vhodný přípravek obsahuje.

3. Při čištění držíme desku za okraj a střed, mytí a leštění provádíme od středu ke kraji. Mnohými lidmi preferovaný krouživý pohyb není vhodný, protože i při použití nejjemnějších hadříků a dokonalých přípravků vždy existuje jisté riziko poškrábání. Mechaniky do určité míry dokážou číst škrábance kolmé, ale ty které by byly po celém obvodu jsou už pro ně nedešifrovatelné.

4. jestliže po vyčištění CD nebo DVD zjistíme, že se stále seká a nebo na něm uvidíme nějakou vadu, raději si okamžitě data nebo zvukový záznam zazálohujeme.

5. poškrábané desky lze občas zachránit také, ale v tomto případě často náš pokus skončí definitivním zničením obsahu. Proto je k tomuto kroku nutno přistupovat až v naprosto zoufalé situaci, kdy už nic nepomohlo a ani u známých na jiných přístrojích se disk nepodařilo přehrát a zazálohovat (občas je problém se čtením v mechanice, takže určitě je vždy užitečné jich vyzkoušet více). V takové situaci se používají speciální leštící přípravky, vazelína nebo dokonce autovosk. Přípravek se rozetře po celém povrchu, vyleští a pokud máme trochu štěstí, na čas se škrábance zacelí a bude možno CD nebo DVD přehrát – užitečné je ho v takovém případě ihned zazálohovat.