Vteřinové lepidlo je v domácnosti skvělým pomocníkem. Využijeme ho pro rychlou opravu různých rozbitých předmětů, zvláště pokud jsou z kovu, plastu, skla či keramiky, na které se jiná lepidla většinou příliš nehodí. Při práci s ním musíme zachovávat velkou opatrnost, protože když se nám přilepí na prsty či ruce, vždy je trochu problém ho odstranit. Ale není to samozřejmě nic nemožného. Podívejme se jak na to.
1. jestliže jsme si slepili prsty, rozhodně se je od sebe nesnažíme odtrhnout silou. Mohli bychom si tím zbytečně způsobit zranění.
2. připravíme si aceton a nebo odlakovač na nehty na bázi acetonu, případně si zakoupíme v hobby marketu odstraňovač vteřinového lepidla a polijeme jím postižené místo. Pozor, tyto přípravky trochu dráždí kůži. Jestliže má někdo hodně velké prsty a slepil si je k sobě, je možné, že polití či potření nebude stačit, k tomu aby se bezproblémově odlepily a místo toho prsty budeme muset namočit.
3. použití něčeho na bázi acetonu (jako jsou například právě odlakovače) nebo přímo odstraňovače vteřinového lepidla je nejpraktičtější, ale někdo může mít na něj alergii nebo mu vteřinové lepidlo slepí prsty o víkendu a nic podobného po ruce bohužel nemá. Pak přichází na řadu další domácí metody či babské rady. Odstranit lepidlo můžeme například tak, že je potřeme libovolným olejem (panenského je určitě škoda, ale účinkuje také) a opatrně se je pilníčkem na nehty či pemzou nebo kartáčkem pokusíme seškrábat – slepené prsty s tím půjdou oddělit od sebe špatně, ale na potřísněnou kůži by to mělo úplně stačit.
4. můžeme kůži čistit i pomocí horké vody, v takovém případě je ale lepší ruce nejdříve na pět minut ponořit do co nejteplejší lázně (co sneseme), pak chvilku počkat a teprve potom je pod horkou vodou čistit a odrbávat – zase bychom měli použít pilníček na nehty nebo nějakou pemzu.
5. Když všechno povolí, ruce velmi pečlivě umyjeme teplou vodou s mýdlem a ošetříme nějakým krémem.