Odstranění skvrn od laku na nehty

Červený lak na nehty v lahvičcePři malování nehtů stačí jen trocha nepozornosti a doslovně během pár vteřin se na oblečení či koberci nebo na jiném nežádoucím místě může objevit skvrna od laku na nehty. Když zaschne, někdy ji stačí jen velmi opatrně seškrábat, ale občas to bohužel nepomůže. V takové situaci musíme hledat nějaké jiné řešení. Existuje jich několik i když bohužel ani jedna není univerzální. Navíc je rozumné si nejdřív vybraný způsob vyzkoušet na nějakém jiném kousku stejné látky, abychom zjistili, jestli ji náhodou nepoškozuje nebo neodbarvuje (zvláště se to týká různých chemikálií a také skvrn, které vzniknou na velmi jemných látkách).

1. nejjednodušší a velmi často úspěšné je použití odlakovače. Pokud ještě po laku na nehty zůstane ještě malinko barevná skvrnka, většinou ji dokáže vyřešit voda s obyčejným mýdlem na praní.

2. na hrubších materiálech často úspěch slaví různá rozpouštědla, ředidla a líh. Stejně jako v případě odlakovače velmi často ještě je dobré místo ošetřit vodou s mýdlem.

3. můžeme promíchat jedlou sodu s teplou vodou tak, aby nám vznikla kašička, tuto směs nanést na kosmetický tampón a jemně jí skvrnu od laku na nehty potírat.

4. na kůži a kožence často pomůže použití obyčejné gumy na gumování. Pokud jsme velmi opatrní, můžeme se skvrnu pokusit odstranit i nejjemnějším smirkovým papírem nebo pilníčkem na nehty.

5. rozředíme si lžíci tekutého přípravku na nádobí ve sklenici teplé vody a tuto směs postupně vtíráme do skvrny, dokud úplně nevsákne (metoda se hodí spíše na koberce než na oblečení). Pak místo pečlivě přetřeme studenou vodou.

6. větší skvrnu od laku na nehty můžeme postříkat lakem na vlasy (jemně, látka by neměla být namočená) a po zaschnutí se ji pokusíme opatrně seškrábat kartáčkem na zuby. V některých případech ale pomáhá, když lak na vlasy rovnou stíráme bez zaschnutí.

7. na semiši a kůži a dalších podobných materiálech je často nejlepší nechat skvrnu zaschnout a pak ji opatrně rozdrolit kartáčkem případně se ji můžeme pokusit velmi opatrně sloupnout.

8. v některých situací pomáhá potírání skvrny peroxidem vodíku. Pak necháme flek pořádně vyschnout a ještě místo podle potřeby ošetříme.

info: v případě oblečení po každé čistící metodě ještě vše pořádně vypereme a pokud se nám zdá, že ještě zůstalo na místě trochu barvy, při praní můžeme použít navíc odstraňovač skvrn.