Jak se jí kaštany

Jedlé kaštany máme v naší zemi hlavně spojené s vánočním obdobím, kdy se jejich vůně line na téměř všech svátečních trzích. Také si je v zimě můžeme koupit v obchodech, ale hodně lidí to nedělá, protože netuší, jak se vlastně kaštany připravuje a jí. Přitom je to velmi snadná záležitost. Máme tři základní postupy – vaření, pražení a samozřejmě pečení.

Vaření je nejjednodušším způsobem přípravy, ale nejlépe se pro něj hodí menší kaštany, ty větší si raději necháme na troubu. Dáme je do vody, ty které hned vyplavou na povrch můžeme vyhodit – buď jsou zkažené a nebo přesušené. Zbytek vylovíme a nařízneme do kříže a poté je vložíme do vařící vody. Po přibližně dvaceti minutách si jeden vylovíme, opláchneme studenou vodou, oloupeme a ochutnáme. Pokud je měkký, můžeme vylovit všechny a po ochladnutí oloupat (loupeme i vnitřní slupičku). Pokud je ještě tuhý, vaříme dalších deset minut a znovu ochutnáme. Správně uvařený kaštan je měkký, ale nerozpadá se.

Pokud je chceme upražit na pánvi, nejdřív si je omyjeme, osušíme a nařízneme do kříže. Vezmeme si pánev, ke které máme poklici a rozpálíme ji bez omastku na větším ohni (ve výhodě jsou majitelé plynových sporáků, ti s elektrickými by měli spíše popřemýšlet o vaření nebo pečení). Naházíme na ni připravené kaštany, přiklopíme, stáhneme oheň a pražíme přibližně deset minut až čtvrt hodinky- pánev občas protřepeme. Vyndáme, necháme trochu vychladnout a oloupeme.

No a nakonec se podíváme na pečení. Také je opláchneme a nařízneme do kříže. Někdy se dávají rovnou do trouby a pečou na sto osmdesát stupňů půl hodiny až čtyřicet minut, ale při tomto způsobu přípravy je vyšší riziko, že budou mít buď spálenou kůrčičku (co ovlivní jejich chuť) nebo skončí nedopečené. Lepší je po naříznutí povařit deset až patnáct minut, přecedit, nechat oschnout a teprve potom rozložit na plech (plochou stranou – nenaříznutou – dolů) a upéci. Trouba by měla být nahřátá na dvě stě stupňů, doba pečení přibližně čtvrt hodiny. Po částečném vychladnutí je samozřejmě oloupeme.

A jak se kaštany jí? Můžeme je zbaštit jen tak po uvaření, opražení nebo upečení. Někdo je ještě oloupané potírá nebo polévá troškou másla. Lze z nich připravit také polévky, nepřeberné množství sladkých i slaných jídel, upravují se na mnoho různých způsobů jako příloha a dá se je použít také při přípravě nádivky, bez které si ve Spojených státech většina lidí nedokáže představit jejich tradičního krocana.