Jak zlikvidovat rybenky

Rybenky, malí stříbřití broučci trošku připomínající rybu, jsou celkem častým hostem v našich domácnostech. Nejvíce se s nimi setkáme v koupelnách a na záchodech, ale leckdy můžeme zjistit, že se nám potulují po celém bytě. Sice neroznáší nějaké nebezpečné choroby, ale stejně je to asi pro každého hodně nežádoucí spolubydlící. Takže je dobré znát způsoby, kterými můžeme invazi rybenek omezit nebo přímo zlikvidovat.

Nejdůležitější je prevence. Rybenky mají rády vlhkost a proto je nutné naši domácnost pokud možno udržovat suchou. Po koupání bychom měli místnost pořádně vyvětrat a případně vytřít podlahu. Při utírání podlah mokrým hadrem bychom je vždy měli ještě pořádně přeleštit suchým. Koupelnu se snažíme udržovat v co největší čistotě, velkou pozornost věnujeme rohům a spárám – veškeré díry a škvíry co nejrychleji opravíme. Při plánování bytu je dobré zohlednit existenci rybenek a koupelnu i záchod udržet ve světlých barvách – díky tomu jejich invazi objevíme velmi rychle. Koupelnu pravidelně vytíráme čistícími přípravky (nebo kdo je ekologičtěji založený může použít vodu s octem) a také je rozumné v ní držet nižší teplotu – rybenky se v chladu méně rozmnožují (jejich původ je v subtropických oblastech, takže se zimou se moc nekamarádí). Pokud jich máme v bytě hodně, sypké potraviny přechováváme v dobře uzamykatelných nádobách.

Kromě prevence samozřejmě existují i různé domácí způsoby, jak hmyz přímo likvidovat. Pokud nemáme domácí zvířata, můžeme promíchat kyselinu boritou s moučkovým cukrem a tuto, pro rybenky i jiný otravný hmyz vražednou, směs nasypat tam, kde se invaze projevuje nejsilněji. Občas se také používá borax, který se s moučkovým cukrem míchá v poměru jedna ku dvěma. Můžeme využít i „velké lásky“ rybenek k papíru a potřít kus lepenky medem. Přivábený hmyz se přilepí a zemře. Tuto jednoduchou, ale překvapivě účinnou pastičku vyměňujeme (vyhazujeme rovnou do kontejneru nebo spálíme nebo hodíme do kýble s vařící vodou) co pár dní a nebo ve chvíli, kdy už je doslovně obsypaná „mrtvolkami“. No a samozřejmě můžeme si pořídit různé přípravky proti hmyzu a domácnost (čili hlavně koupelnu a záchod) pravidelně vystříkáváme.