Jak vyhubit šváby

Je jen velmi málo lidí, kterým nevadí švábi. Tento hmyz, jenž si automaticky spojujeme se špínou, navíc představuje i zdravotní riziko, protože může přenášet různé choroby a jeho výměšky i zbytky tělíček jsou velmi silným alergenem. Proto kdykoliv, kdy šváby zpozorujeme ve svém obydlí, musíme se co nejrychleji je pokusit vyhubit. A o tom, jak při likvidaci hmyzu postupovat, jsou následující řádky.

Když objevíme první šváby v bytě nebo domě, měli bychom velmi pečlivě projít celou domácnost a začít utěsňovat jakékoliv spáry a škvíry. Zvýšenou pozornost věnujeme potrubí, ventilaci a podlahám u stěn. Každou místnost procházíme pomalu a pečlivě, raději této práci věnujeme celý týden, než abychom ji dělali naprosto zbytečně. Zašpuntujeme také všechny vany a umyvadla.

Švábi vychází v noci, takže přes den je při počátcích invaze nejpravděpodobněji vůbec neuvidíme, můžeme si ale všimnout jejich výměšků – malé hnědé a slizké skvrny nebo kuličky. Takže bychom měli udělat několik nočních kontrol, díky kterým je a hlavně jejich cestičky mnohem snáze objevíme. Vejdeme tam, kde jsme je naposledy zpozorovali a znenadání rozsvítíme. Případně procházíme byt a místa, kde skladujeme potraviny, s baterkou. Když budeme čekat v rozsvícené místnosti, tak nejpravděpodobněji nic neuvidíme. Když už hmyz zpozorujeme, sledujeme kam se snaží zmizet.

Po všech těchto přípravách, kterými omezíme či znemožníme další návštěvy nežádoucích hostů, ještě bychom měli šváby definitivně vyhubit. Na to existuje mnoho různých přípravků, které můžeme pořídit v specializovaných obchodech a také šikovní kutilové vymysleli různé domácí směsi, které jsou většinou podobně účinné, ale zároveň výrazně levnější.

1/ Smícháme borax* s cukrem a moukou ve stejném poměru a tuto směs nastražíme v místech, kde jsme viděli šváby a nebo v jejich hnízdě. Opakujeme několikrát a pak si dáme přibližně dva týdny pauzu, po které hubení pro jistotu zopakujeme, i kdybychom již žádný hmyz doma neviděli.
2/ Jestliže se nám švábi skrývají v nějaké jímce, můžeme pro ně připravit boraxovou pochoutku tak, že z uvařených brambor a minerální soli vyrobíme malé kuličky, které jim do díry naházíme.
3/ Směs, která je pomůže vyhubit a je šetrnější k okolí, lze vyrobit i ze suché prosáté sádry, mletého žlutého hrachu a moučkového cukru.
4/ Také můžeme rozmíchat borax v pivu, po kterém se švábi mohou utlouct a tuto lahůdku jim rozlijeme do mističek (samozřejmě v místech kde se vyskytují).
5/ Když narazíme na hnízdo, kde se jen hemží tímto odporným hmyzem, můžeme si smíchat vodu s mýdlem, naplnit ji do rozprašovače a pak všechno postříkat. Dýchají skrz „kůži“ a i pár kapek jim omezí přístup vzduchu a tím pádem se je nám tímto levným a jednoduchým postupem jich podaří vyhubit velké množství najednou.

Když se nám podaří šváby vyhubit (mrtvý hmyz pokud možno spálíme), nezapomínejme se zajistit před jejich další návštěvou. Pravidelně kontrolujeme, jestli někde nejsou nové škvíry, potraviny přechováváme v uzavřených nádobách, každý den vynášíme smetí, opravujme kapající baterie a také udržujme co největší pořádek poblíž kontejnerů na odpadky. A jestliže se nám boj nezdařil, nesnažme se s nimi sžít, protože se strašně rychle množí. V takovém případě je lepší zavolat odborníka a nechat je vyhubit profesionálem.

* Při práci s boraxem musíme být obzvlášť opatrní, zvláště pokud máme doma děti a domácí zvířata. Je lepší je na dobu boje s hmyzem odstěhovat.