Jak na mravence v bytě

Mravenci v bytě se mohou objevit ze dvou příčin. Buď je naše bydlení v dosahu jejich domova a „loveckého“ revíru, tudíž jim slouží jako spižírna a nebo si přímo v našem bytě udělali i ten svůj. Pokud mají u nás dostatek lehce dostupné potravy, jejich množství se rychle zvyšuje. Další nesnází je fakt, že hnízda postavená ve dřevě (nábytku či ve stavbě) ho mohou poškodit. Podívejme se na základní rady, jak na ně.

Prevence je vždy nejdůležitější. Než řešit mravence pochodující po našem bytě, pokusme se omezit rizika jejich výskytu.  Tudíž bude potřeba ucpat co nejvíce děr, kterými by k nám mohli proniknout. Zkontrolujme si různé praskliny ve zdi a trubky a všechny možné spáry raději pečlivě zasádrujme. Místa, která takto nejde ošetřit, ale mohli by nimi hmyz pronikat, postříkejme prostředky proti mravencům. Potraviny přechovávejme pokud možno vždy v uzavřených nádobách, lednici a na místech, kam hmyz nemůže. Často vynášejme odpadky, zvláště pokud jsou organického původu – pozor i například na opadané listy z pokojových rostlin či bylinek.

A jak bychom měli postupovat, když nezvaný host se potuluje nebo přímo bydlí v naší domácnosti? Metod je mnoho, je možné je různě kombinovat a nebo si vybrat tu, která je nám nejsympatičtější. Důležité je chvíli hmyz pozorovat a poznat trochu jeho návyky, zvláště hlavní cestičky, kterými se pohybuje. Ty můžeme pak například potřít klasickým lihovým octem, citronovou šťávou nebo vazelínou. Také se doporučuje jim na cestičky nasypat prášek do pečiva, skořici, sůl nebo pepř. Protože často chodí i po stěnách, tak tu můžeme něčím potřít a podlahu poté posypat. V rozprašovači smíchejme trochu tekutého prostředku na nádobí s vodou a postříkejme místa, kterými útočí na náš byt, jejich cestičky a také každého mravence, kterého uvidíme. Mezi tradiční velmi silné prostředky, které mravence přímo hubí (ne vždy je to žádoucí, na zahradách nám pomáhají proti škůdcům), patří borax. Míchá se se žloutkem a cukrem a nechává na mravenčích trasách. Po přenesení do mraveniště dokáže zlikvidovat celou kolonii. Pozor, prostředek je naprosto nevhodný tam, kde se pohybují malé děti nebo domácí zvířata. Kromě boraxu samozřejmě je možno nakoupit i různé prostředky proti mravencům a ty pak použijeme podle návodu na obalu.