Vybíráme nábytek do kuchyně

Když se chystáme vybavit novou kuchyni, vždy je důležité popřemýšlet trochu více před tím než ji vybavíme. A nejde jen o spotřebiče, ale i o nábytek. Článek se pokusí poradit, čeho bychom si měli všímat a jaké věci zohlednit, aby námi vybraný kuchyňský nábytek byl nejen hezký, ale také aby byl co nejpraktičtější?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že se v kuchyni špiní. Čím více v ní vaříte, tím víc je tam páry a vůně, ze které se ale následně stává hnusný mastný povlak. Čím blíže ke sporáku, tím hůř. Snad každý odborník (či spíše „odborník“) vám vylíčí, jak je důležitá ergonomie. Zjednodušeně řečeno kam kuchyňský nábytek umístit. Ano, optimalizovat pohyb je dobré. Ano, je dobré, pokud je mezi lednicí a sporákem umývadlo, kde můžete potraviny omýt, pult kde krájíte, čistíte atd, někde pod tím odpadkový koš atd. Ale už vám neřeknou to, že ty dnes oblíbené otevřené police jsou pastí na vás. Vše je sice po ruce a krásně vidět, ale současně se vše špiní.

A samotný materiál ze kterého je nábytek v kuchyni vyroben a jeho barva jsou také velmi podstatná záležitost. Bílá je pěkná, odráží světlo. Ano, lesklý povrch vypadá dobře. Ale myslete na to, že v kuchyni mívá člověk dost často mokré, nebo ne zcela čisté ruce a na hladkém, lesklém povrchu je vidět každý otisk prstu. Totéž platí o svítidlech. Pochopitelně světlo je v kuchyni nutné, na vaření je třeba vidět.. Ale mělo by být co nejjednodušší a hlavně snadno omyvatelné. Složitě tvarované stínítko vám jen přidělá spousty práce.

Poličky a skříňky, či obecně veškerý nábytek, by měly být v kuchyni pokud možno rovné a hladké. Každý vlys, který při koupi vypadá tak krásně nám ve skutečnosti jen přidělává práci a vkus se lidem s časem mění. Úchytky by z nábytku neměly příliš vyčnívat a rozhodně nesmí mít ostré hrany, aby se o ně při úklidu zachytával hadr či houbička. A všechna světla, všechny zásuvky i spotřebiče musí být bezpodmínečně zapojeny přes proudový chránič. Přeci jen občas saháte na vypínač či spotřebiče vlhkýma rukama a celkově bývá v kuchyni vyšší vlhkost, bez ohledu na kapacitu odsavače. A když už jsme u toho, tak digestoř (ano, není to nábytek ale na vzhled má také jistý vliv) by měla být rozumně dimenzovaná. Obzvláště, pokud odsává do nějakého společného potrubí (jak to je třeba v paneláku). Pokud pořídíte přístroj s co nejvyšším výkonem, tak může poměrně snadno nastat efekt, že váš smrádek fouknete do kuchyně sousedovi a ten vás bude milovat.