Oprava poničené stolní desky

Máte doma starý stůl, jehož desku už velmi důkladně ohlodal zub času? Nebo jej používáte i jako stůl pracovní a jaksi se povedlo do něj zajet vrtákem či nožem? Případně máte pár rozverných dětiček co do něj pravidelně vyrývají ozdobné obrázky příborem? Oprava dřevěné stolní desky je poměrně snadná, stačí na ní i průměrně šikovný kutil.

V první řadě je potřeba věnovat pozornost výběru tmelu. Pokud nehodláte desku následně natírat, nebo rovnou přelepit třeba voskovaným plátnem, tak by měl být co nejpodobnější původnímu dřevu. Sice na něm nebude struktura let, ale alespoň nebude vysloveně vyčnívat. Tmel je buď již rozdělaný (v kelímku či tubě) nebo jako prášek, který si rozděláte až podle potřeby (a samozřejmě podle postupu, jaký je napsán v návodu). Výhody i nevýhody jsou zřejmé. Hotový tmel má jen omezenou trvanlivost, po otevření buď spotřebujete celé balení, nebo dříve či později vyschne a je nepoužitelný. Prášková forma oproti tomu vyžaduje chvíli času a úsilí k přípravě, zato ale vydrží klidně i 10 let. No možná nepřehánějme, ale po otevření je použitelný ještě dlouhou dobu.  Převážně vyžaduje také ředidlo, tak pozor, abyste nemuseli zbytečně do krámu podruhé.

No a když máte nakoupeno, nachystáno, tak můžete přistoupit k opravě stolní desky. Dřevo přiměřeně očistěte. Okraje tmeleného otvoru nemusí být hladké, ale neměla by v něm být žádná mastnota, špína či piliny. Mohlo by se vám stát, že díru sice bezvadně vyplníte, ale tmel se nechytne a vypadne. Pomůže nůž a vysavač. Otvor vyplňte připraveným, povrch zahlaďte vhodným nástrojem, ideální je třeba starý jídelní nůž. Nechte tmel řádně vytvrdnout. Potom si vezměte smirkový papír a obruste jak tmel tak okolní dřevo ideálně dohladka. Pokud se vám nepovedlo a tmelu je málo, tak klidně přidejte přidejte další vrstvu, opět nechte zatuhnout a zase vše očistěte papírem. Nakonec přetřete opravené místo (nebo raději celý stůl) bezbarvým lakem.