Drobné opravy zdí a rohů

Otlučené rohy okolo dveří a na chodbách našich bytů domů nebo i v kancelářích jsou vždy taková bolístka, ošklivé znamínko na kráse jinak pěkně upravených stěn a prostor. Nejvíce nás to zabolí a potrápí je-li čerstvě vymalováno a my zpátky stěhujeme nábytek a zavadíme o růžek a už se to sype.Taky by vás z toho mohl vzít čert? V panelových domech s malými chodbami a výtahy jde snadno vystopovat podle urážených rohů zdí, co a jak velkého se stěhovalo a jak to nešlo.Odřene stěny a opadané rohy nebo hrany snížených stropů můžou vyprávět.Vyspravování a záplatování sádrou nebo tmelem většinou nestačí a především je vidět.O mnoho účinější je u velmi frekventovaných rohů včasná prevence nebo celkové zpevnění hrany , nainstalování krycí hrany a to jak ozdobné venkovní tak i schovaného profilu pod omítku. Roh zdi uražený nábytkem při stěhování je častým problémem frekventovaných chodeb a rohů našich bytů.Také rohy zdí okolo dveří a zůžených průchodů velmi trpí a jsou často poškozeny. A jak na opravy?

Nejprve ostrou špachtličkou seškrábneme omítku a nerovnosti na rohu a hraně kde je třeba provést opravu.Tím také povrch zdrsníme, aby tmel do kterého bude roh vsazen na zdi držel.

Na hranu kterou jsme očistily a zbavily hrubších nerovností naneseme nyní malou špachtličkou rychletvrdnoucí lepící tmel, ten rovnoměrně rozvrstvíme po celé délce hrany,od země až ke stropu.

Rohový plechový profil je třeba zaříznout na správnou délku.Přesně celou poškozenou hranu odměříme, odečteme půlcentimetrovou rezervu a ostrou pilkou na kov profil zakrátíme.

Celý na míru zakrácený profil, přiložíme k opravované hraně.Vmáčkneme jej postupným tlakem do naneseného tmelu.Kontrolujeme aby profil seděl přímo na hraně .

Opravný roh je z tenkého plechu.Kraje hranového profilu mají kruhové výseky.Přitlačením do lepicího tmelu, se otvory zaplní a přichytí po celé délce profil pevně na opravovanou hranu.

Přebytečná lepící rychleschnoucí maltová směs je vytlačena prolisky v liště.Zadnickým hladítkem tmel uhladíme.Měl by mít vhodnou konzistenci aby byl dobře vláčný.

Krouživými pohyby hladítka po stěně, tmel pečlivě vyrovnáme.Měl by to být plynulý povrch, ubýhající od rohu do ztracena.Je důležité aby tmelu nebylo příliš a aby ani nechyběl.

Takto roh necháme zaschnout do dalšího dne .Je nutné aby tmel dostatečně vyschnul a vytvrdil se.Teprve potom můžeme povrch dočistit štukem.Ten naneseme zednickou lžící nebo natáhneme hladítkem.

Čerstvou štukovou omítku je důležité pečlivě dočistit. Nejvhodnější je na to zednické hladítko s houbou.Pouze tak štuk dočista vyhladíme.Houbička hladítka slouží k nanášení potřebného množství vody.

Po dostatečném zaschnutí štukové omítky, ji můžeme přetřít barvou.Vhodné je použití malířské štětky nebo válečku.Barvu postupně nanášíme ve více vrstvách, až splyne roh s okolní stěnou.

Druhý den, kdy barva dostatečně zaschne, není již poznat prováděná oprava.Hrana zdi je po celé délce zpevněna a její další poškození nehrozí.Omítka již nebude opadávat a poškozené hrany nebudou kazit náš byt.

Při použití sádrokartonu na stavbu příčky, změně dispozice bytu nebo kanceláře, jsou tyto zpevněné hrany součástí systému stavebnice.Jsou to vlastně tenkostěnné kovové profily které jsou sádrokartonem opláštěny.

Poškozené hrany zdí je možno opravit několika způsoby.Umístěním ochranného profilu pod omítku,nebo je lze překrýt ozdobným kovovým, nebo dřevěným profilem.Sami si vybereme který způsob opravy nám bude nejvíce vyhovovat. Poškozené hrany stěn je možné opravit několika způsoby.Můžeme umístit zpevňovací ochraný profil pod omítku.Tato oprava není vidět ani poznat.Nebo je možné naopak rohy zdůraznit a využít lišt, které frekventované rohy nejen ochrání, ale i můžou být hezkým dekorativním doplňkem.Neobjevíte-li však v obchodě ten vhodný, nebo je nutné, aby byl dřevěný, zdobný a namořený zrovna do stejného odstínu jako jsou vaše dveře, nezbude vám než přiložit ruku k dílu a ozdobnou lištu si vyrobit svépomocí.Není se však čeho bát není to prace nikterak složitá nebo náročná.A navíc, vaše lišta může být úplný originál. vyrobit si lištu zdobnou přesně podle vašeho přání a vkusu.

Na výrobu budeme potřebovat rovný hranolek 40x40mm o vhodné délce + malá rezerva.Na stolní kotoučové pile z něj vyřízneme podle pravítka L profil.Síla zbívajícího materialu je 6-8mm aby bylo možno frézovat.

Přímočarou pilkou s novým ostrým plátkem, vyřízneme na konci lišty elegantní zaoblení.Aby bylo zkulacení vždy stejné použijeme šablonku.Dobře nám poslouží víčko od plechovky s barvou.

Zkulacení které jsme vyřízli, dočistíme do hladka smirkem nebo pásovou bruskou.Lištu zakrátíme na požadovanou délku.Na odřezku vyzkoušíme nastavení frézky a vyfrézujeme ozdobný profil.

Při frézování ozdobného profilu horní části lišty nespěcháme.Lištu si pevně upneme do pracovního stolu.Podle ložiska na hlavičce nástroje pak vyfrézujeme ozdobnou vlnku. nebo vybrání.

Stejně tak spodní hranu ozdobíme profilem.Je možno lištu pevně upnout a frézku držet v ruce, nebo do speciálního pracovního stolku vsadit celou horní frézku a pohybovat pouze lištou.

Vyfrézovaný ozdobný profil, dočistíme v ruce jemným smirkem nebo brusnou houbičkou.Na odřezku vyzkoušíme odstín barvy a dotónujeme jej tak, aby byl shodný s ostatním dřevem.

Lepícím tmelem bez vrtačky a hmoždinek.

Často otlučené rohy při vstupu do šatny opravíme dřevěnými ochrannými ozdobnými lištami.Hranu zdi, zbavíme pomocí smirku nebo malé špachtličky větších nerovností.

Lištu připevníme na zeď, bez použití vrtačky a hmoždinek.Ve větší drogerii nebo stavebninách, zakoupíme lepící silikonový tmel.Ten je určen k lepení obkladů, tedy i dřeva na omítky a stěny.

Vnitřní stranu lišty nemoříme ani nelakujeme.Lepící silikonový tmel, by na mastné barvě nemusel dobře držet.Pistolí na kartuše naneseme na vnitřní stranu lišty malé kopečky lepícího tmelu.

Lištu s naneseným tmelem,přitiskneme ke zdi a mírně s ní pohneme po hraně nahoru a dolu.Tak nejlépe přilne tmel na zeď.Tím je lišta dostatečně a pevně přilepena.

Nedoléhá-li lišta, díky nerovné stěně na některém místě, zatížíme jí např.přisunutím židle.Tu můžeme zatížit kyblíkem s vodou.Vytlačený tmel odstraníme ihned, nebo po zaschnutí řezákem.

Nehezké, opadané hrany stěn už nehyzdí náš byt.Ba právě naopak,z problémových rohů se stal zdobný prvek předsíně. Ladí i s ostatním vybavením a to jak barvou tak i materiálem.

Profily chránící hrany si můžeme koupit už hotové.Jsou vyrobeny z plechu s barevnou povrchovou úpravou nebo chromované.Přivrtávají se přímo do hrany ,což není nikterak jednoduché. Dřevěný ozdobný roh si snadno vyrobíme z běžně prodávané dřevěné rohové lišty.Ta se používá například při dokončovaní obkladů palubek na stěny.Prodává se ve dvou a třímetrových délkách.