Jedním z nejdůležitějších kusů nábytku, který potřebujeme všichni bez ohledu na věk nebo životní styl, je dobrá postel. O kvalitních postelích už byly napsány celé knihy (i naše nakladatelství vydalo publikaci Zdravé spaní): někteří odborníci upřednostňují lamelové rošty a speciální matrace, jiní se zastávají vodních postelí či japonských matrací futonů. Mladí lidé, kteří si právě zařizují domácnost, většinou stojí před problémem, jak zařídit svou první ložnici s minimálním finančním nákladem.
Jestliže není ložnice součástí jiného prostoru, pak v ní skutečně nepotřebujete velké množství nábytku. Především každý jedinec by měl mít vlastní lůžko. I pro mladé partnerské dvojice je důležité mít dvoulůžko dostatečné velikosti, zapomínat bychom neměli ani na to, že v době nemoci je vhodné spát odděleně. Pokud je v bytě šatna nebo dostatek vestavěných šatních skříní, pak v ložnici nemusíme mít téměř nic kromě postelí a polic či malých stolků na odložení knížky. Důležité je vhodné osvětlení (centrální a pro každého lampička na čtení, která by neměla rušit spícího partnera). Pro samostatnou ložnici si tedy můžeme vybrat tu nejmenší místnost v bytě větší pokoje pak zůstanou jako obytné prostory nebo je můžeme zařídit pro děti, které potřebují dostatek místa ke svým hrám.
Samozřejmostí pro ložnici musí být přímé větrání. Přestože se dvojlůžko vejde i do malé „komory“, ta k dobrému spánku rozhodně není vhodná. Nepřispívá mu ani nadměrná teplota vzduchu, v létě se špatně usíná v místnostech orientovaných na západ, které sluníčko vyhřívá až do pozdních odpoledních hodin. Ideální světovou stranou pro ložnici je východ, nevadí ani severní strana nebo jižní (v poledne je slunce vysoko na obloze a paprsky nepronikají hluboko do místnosti). Okno v ložnici by mělo mít možnost zaclonění ** ať už proti slunci přes den nebo proti zvědavým sousedům večer. Rozměry lůžka závisí na velikosti postavy, délka postele má přesahovat postavu asi o