Ložnice, tipy a inspirace

Ložnice je možná nedůležitější částí každého bytu či domu. V posteli trávíme jednu třetinu života a ložnice je pro to pro nás místem, kde nabíráme sílu na další den. Nabízím zde pár obecných postřehů, pro inspiraci při výbavě ložnice.

Nejdůležitější výbavou ložnice je samozřejmě postel. Bezpodmínečně musí být co nejpohodlnější, takže se nehodí různé gauče. Ještě při výběru postele lze trochu ušetřit, stejně tak jako při dopasování roštu, ale šetřit by se nemělo na kvalitní matraci. Typů matrací je obrovské množství a každý výrobce samozřejmě bude chválit tu svoji. Obecně při výběru je nutné hlavně určit adekvátní tvrdost. Na příliš měkké či příliš tvrdé matraci se pohodlně nevyspíme – příliš měkká znamená výrazně větší úsilí při převracení se na boky a naše svaly a páteř si neodpočinou, příliš tvrdá neprospívá také  páteři a proudění krve. Matraci si můžeme vyzkoušet docela jednoduše, pokud při ležení na boku je mezi břichem a matrací volný prostor, tak je příliš tvrdá, pokud se obtížněji obracíme, tak je zase příliš měkká, také nezaškodí při nákupu pár minut na ní poležet a zjistit jak nám vyhovuje. Ale protože při výběru matrace stejně nemáme stejný komfort jako při reálném spaní, tak nejlepší je vybírat u prodejců, kteří zaručují bezproblémovou výměnu matrace po vyzkoušení.  U manželské postele je přeci jen lépe vybírat každou matraci samostatně a ne brát jednu velkou – každý deformuje trochu jinak a výsledkem u velké matrace bude po několika letech společné nepohodlí.

Výběr dalšího nábytku, neboli skříněk a komod záleží podle vkusu. Jestli si přejeme mít ložnici spíše modernější, tak vybíráme světlý prostý nábytek bez mnoha šuplíků, skleněných dvířek atd. Maximálně by měl být dvoubarevný. Moderní ložnice by hlavně měla dýchat, neboli nábytku obecně by tam mělo být minimum. Pokud se rozhodneme spíše pro klasičtější styl ložnice, tak výběr by se měl zaměřit na dřevo, spíše tmavší a nábytek by neměl mít ostré hrany a měl by být spíše zakulacenější. A rozhodně by u takové klasičtější ložnice neměla chybět krásná velká dřevěná skříň plná různých ornametů, záhybů a na dveřích se zrcadlem.

Protože ložnice bývá místem, kde nejenom spíme v noci, ale odbíháme si odpočinout i během dne od návalu různých starostí a nebo si tam chceme přečíst jen tak knížku či poležet po obědě, proto je důležitá i správný výběr barvy. Obecně by měla být co nejsvětlejší, odpočinku pomáhá i světle modrá a zelená, klid přináší různé odstíny béžové, které také bývají velmi populárním řešením u ložnic. Energii zase dobíjí příjemný odstín fialové. Ale nezávisle na těchto tipech, či radách různých odborníků, barva na prvním místě musí vyhovovat vám. Pokud doporučené odstíny vám nesedí, tak raději vybírejte něco jiného či držte se klasické bílé.  U slunečného pokoje můžeme mít klidně i tmavší podlahu

Jednou z věcí, které bychom se měli v ložnici vyhnout jsou různé lapače prachu. Je sice krásné mít desítky různých serepetiček, které jsme buď dostali nebo si je koupili, ale pokud budou v ložnici, tak prach na nich usazený budete dýchat celou noc. Stejně tak do ložnice nepatří větší knihovny, protože zrovna knížky milují přitahovat prach. To samé se týká koberce, čím menší tím lepší.