Hnojení trávníku

Pokud chceme udržet trávník dokonalý, tak kromě častého sečení nesmíme zapomínat na hnojení. Právě sekáním a hrabáním posekané trávy odebíráme trávníku tolik potřebné živiny, které později musí získat „zvenku“.

Trávníky hnojíme přibližně 3 až 4 krát během vegetačního období. První hnojení by mělo proběhnout někdy na přelomu března a dubna po prvním sečení. Živiny, které by měl trávník v tom momentě dostat, jsou fosfor, draslík, dusík a také hořčík a vápno. Další hnojení by mělo proběhnout někdy kolem května a poslední přibližně na přelomu srpna a září. Při posledním hnojení je lépe použít více fosforu a draslíku a nepřehánět to s dusíkem, ten totiž v podzimním období by mohl snížit schopnost kvalitního přezimování.

Dusík nejvíce pomáhá růstu, proto je velmi důležité ho dodávat během prvního a druhého hnojení. Pokud ho má trávník nedostatek, tak začíná žloutnout. Fosfor pomáhá růstu kořenového systému a draslík zvyšuje odolnost trávy na vnější vlivy, zvlášte na mrazy či nemoci. Hořčík podporuje fotosyntézu a díky němu je trávník krásně zelený. Vápno nám pomůže, pokud naše půda je kyselejší.

Obecná teorie doporučuje hnojení trávníku přibližně po každém čtvrtém sečení. Rozhodně nesmíme hnojit během sucha a také nehnojíme mokrý trávník, abychom jemnější trávu nepoškodili.  Doporučují se spíše dlouhodobější hnojiva, sice bývají mírně dražší, ale nehnojíme tak často a trávník je kvalitněji vstřebává.