Plíseň sněžná na trávníku

Zvláště z příchodem jara a mizením sněhu některé trávníky může navštívit nevítaný host, který způsobí, že pečlivě opečováváný trávník najednou vypadá mnohem hůře než jsme doufali. Tímto nemilým vetřelcem je plíseň sněžná.

Plíseň sněžná se objevuje nejčastěji na jaře a také na podzim. Její výskyt byl nejčastěji spojován se sněhem, ale jak se postupně ukázalo, v případě vhodných podmínek výskyt sněhu není nutností. Za vhodné podmínky pro její výskyt se považují teploty nad nulou do pěti stupňů, sníh, zanechání neposekané vysoké trávy na zimu, přehnané podzimní hnojení dusíkem a také velké množství stínu, prodlužující vlhkost půdy a slabé provzdušnění trávníku. Plíseň sněžná byla poprvé identifikována a popsána v první polovině dvacátého století díky výskytu na golfových trávnících. I přesto, že má za sebou již téměř osmdesát let objevené existence, stále je považována za jedno z větších a nepříjemnějších rizik pro trávník.

Tuto plíseň můžeme docela jednoduše identifikovat. V počátečním stádiu se objeví růžovo-hnědé flíčky mrtvé trávy veliké přibližně pět centimetrů, které se mohou rychle začít zvětšovat do velikosti přibližně dvacet centimetrů a změní barvu na tmavěhnědou a šedavou, později se tyto větší kruhy spojují s dalšími a vytváří velké skvrny napadené trávy. Zvláště pokud rána jsou výrazně vlhčí, na okrajích skvrn lze dostřehnout bílý až narůžovělý vatovitý povlak mycelia.  Pokud nám trávník plíseň sněžná napadla, můžeme si koupit dostupné fungicidy (nebudu dělat konkrétním reklamu), postižená místa podle návodu ošetříme, poté pečlivě mrtvou trávu odstraníme a zasejeme znovu a nebo se spolehneme na léčivou sílu slunce a vzduchu, místa napadená plísní prohrábneme a necháme přírodu působit (pro naprostou většinu lidí je toto řešení úplně dostačující a fugicidy stačí poté na podzim použít preventivně). Důležitější ale než samotné odstranění, je budoucí prevence.  Abychom zmenšili rizika výskytu sněžné plísně na trávníku, na podzim zmenšíme hnojení hnojivy s dusíkem a zvětšíme těmi, které obsahují draslík.  Taktéž odstraňujeme pokud možno všechny opadávající listy ze stromů a trávník sekáme až do pozdního podzimu, dokud se růst trávy nezastaví. A také se staráme o pH do 7, o, o provzdušňování a pokud již přijde sníh, snažíme se po tom, který pokrývá trávník nejezdit a nedupat. Taktéž se doporučují již výše zmíněné preventivní podzimní postřiky.