Jak na plíseň v bytě

Plíseň v bytě rozhodně nikoho nepotěší, ale ačkoliv si většina lidí myslí, že plíseň je jen problém estetický, tak bohužel faktem je, že její výskyt později může přinášet i závažné zdravotní problémy, zvláště u dětí, starších lidí a obecně u všech se slabší imunitou. Proto bychom měli se co nejvíce postarat, aby se v našem bytě plíseň nevyskytovala a nebo byla bleskurychle odstraněna a to spolu s příčinami.

Hlavní příčinou výskytu plísně je samozřejmě nadměrná vlhkost. Její příčinou můžou být stavební závady, nejčastěji zatékání vody střechou, které ale si v bytě sami nevyřešíme a musíme se společenstvím vlastníků, družstvem nebo majitelem vyjednat opravu. Dalším případem může být netěsnění kolem oken, kdy dešťová voda proniká malými škvírami do bytu. Nezřídka i za ni může havárie vodovodního potrubí nebo vyplavení sousedy, co ale většinou vyřeší pozvaný specialista. Kromě vad, které způsobují vnější vlivy, za které nemůžeme základním důvodem výskytu plísně v bytu je jeho nesprávné užívání. Člověk už jen tím, že dýchá vytváří velké množství vodní páry, když k tomu přičteme vaření, žehlení, mytí podlah, koupání nebo jen zalévání květin, tak máme hezkých několik litrů vody denně, která se nám vznáší po bytě a může způsobit plíseň. Na toto je jediná prostinká rada, větrat, čistit a vytápět. Byt bychom měli v každém ročním období alespoň třikrát denně pořádně vyvětrat – nejlépe právě po nějaké činnosti, která produkuje větší množství vodní páry, jako například koupel nebo vaření. V zimě také nezanedbáváme topení a to i když místnost příliš nepoužíváme. Navíc zvláště v koupelně pravidelně kvalitními dezinfekčními prostředky myjeme vanu nebo sprchový kout a také spáry mezi obklady, nesmíme zapomenout ale na pečlivé omytí čistou vodou ošetřených ploch, protože i zbytky čistících prostředků můžou přilákat plíseň. Také bychom neměli při ustavování nábytku zapomenout na to, že pokud dorazíme skříně těsně ke zdi, tak se tam nemůže dostat vzduch, ale vlhkost a tudíž i v budoucnu plíseň ano. Pokud to jen jde, necháme mezi zdí a nábytkem několik centimetrů prostoru.

Co ale dělat, když už se nám plíseň v bytě usadí. Při dodržení výše uvedených pravidel, by to nikdy nemělo být něco velkého, na to už bohužel je lepší si pozvat specialisty a nepouštět se do odstraňování sám. Malé plochy ale můžeme docela jednoduše ošetřit sami. Nejlépe je na začátku práce si nasadit ochrannou roušku, abychom zbytečně nevdechovali spóry. Postižené místo postříkáme prostředkem proti plísni (například dobře funguje Savo) a necháme podle pokynů působit.  Pokud je plíseň jen na povrchu, tak ji odstraníme kartáčem, pokud se již zažrala do zdi, musíme použít škrabku. Velmi pečlivě okolí postiženého místa uklidíme. Na zeď zbavenou plísně naneseme podle pokynů výrobce izolační a podkladovou vrstvu a na konci naneseme disperzní barvu, která propouští páru. Pokud se nám plíseň začne objevovat v koupelně, na místech co špatně vysychají, postříkáme je libovolným protiplísňovým prostředkem, necháme působit a na konci otřeme houbou a pečlivě opláchneme čistou vodou. Se stavebními závadami v bytě, ale nemá smysl takto bojovat, tam se nejdříve musí odstranit příčina a poté se nám plíseň v bytě přestane objevovat.

9 odpovědí na “Jak na plíseň v bytě”

  1. Dobrý den,
    Já osobně mám velmi dobrou zkušenost s přípravkem Asperol, kupoval sem to přímo od jedné české firmy, ale možná bude k dostání na různých místech…každopádně před použitím tohoto prostředku jsem vyzkoušel různé jiné, ale po pár týdnech se plíseň znovu vrátila, což mě přivádělo k velkému zoufalství!!..teď je to něco přes dva roky a plíseň nikde..:)
    samozřejmostí je důkladné očištění postiženého místa, což je trochu zdlouhavější proces, ale člověk se může spolehnout, že dvakrát to dělat už nebude..:)

  2. Já mám osobně dobrou zkušenost se Savem proti plísní. Stačí nastříkat a počkat. V případě silnější vrstvý postup opakovat.

  3. Bydlím s suteréním bytě, a ať větrám jak větrám, stále se mi voda sráží na zdi, kde se časem udělá plíseň. Nenapadá někoho co s tím? Máte nějaké zkušenosti s přípravkem Ceresit proti plísním? Funguje to?

  4. Ceresit, jestli je to ta sul v kouli tak ta sice neco vysaje, ale je to jen na efekt, vlhkosti nas to nezbavilo ani nahodou a jako dekorace to neni ono 🙂
    Je potreba neco s radove lepsim ucinkem.

    Cili: Ne.

  5. mám už dva roky ve sprcháči plíseň,vyzkoušel savo proti plísni a strop oškrábal (omítku) a plíseň je opět.co dál? díky

  6. já mám velmi dobrou zkušenost s termoizolačním nátěrem actin thermo san, musíte , ale nejdřív odstranit plíseň, třeba savem proti plísni, už je to víc než rok a plíseň se mi neobjevila

  7. Lukáši, ve vašem případě bych asi viděl jen jednu jedinou možnost. Větrat, větrat, větrat. To samé jsme měli s koupelnou, vždy po čase se plíseň mezi spárami objevila a nešlo zamezit jejímu vzniku. Začali jsme nechávat otevřené dveře neustále a je to o dost lepší. Neřekl bych, že už vůbec není, ale objevuje se mnohem méně než dřiv.

  8. Dobrý den, taky máme plíseň, vypadá to jako mastné skvrny, a objevuje se pouze v ložnici. Po vystříkání savem, se mi z fialové barvy na stěně stala žlutozelená. Ráda bych stěla vědět, zda existuje nějaký přípravek, který zanechá barvu stejnou.

Komentáře jsou uzavřeny.