Plíseň na citronu

Citron napadený zelenou plísníAsi každému se jednou v životě stalo, že si chtěl vzít citron do čaje nebo na šťávu a najednou zjistil, že místo nádherně žlutého plodu drží v ruce cosi potaženého zeleným náletem. Jedinou rozumnou reakcí je nakažený plod vyhodit a pro příště si dávat větší pozor, aby se situace s plísní na citronu už neopakovala. Nejdůležitější roli hraje dobrý výběr a správné uskladnění.

Vybíráme dobré citrony

Pokud chceme, aby nám citrony neplesnivěly, musíme si na začátku vybrat správné ovoce. Správné v tomto případě znamená co nejčerstvěji utržené a také v průběhu cesty z plantáže do obchodu dobře uchovávané. Přesnou datu sklizně asi nezjistíme, to, co dodavatelé s ovocem prováděli, asi také zůstane před našima očima ukryté. Proto se musíme řídit vzhledem. Dobrý citron je pevný a bez jakýchkoliv otlačenin. Pro delší skladování jsou vhodné i mírně nezralé plody, které nejsou úplně dokonale vybarvené do žluta. Měkkému ovoci s divnou matnou barvou se jednoznačně vyhýbáme. Nekupujeme ani plody, na kterých je vidět nějaké mechanické poškození. Kusové ovoce je rozhodně lepší než citrony v síťkách, kde nám při nákupu může nějaká vada přeci jen uniknout.

Správné skladování citronů

Doma musíme citrony správně uskladnit. Rozhodujeme se podle toho, kolik jsme jich koupili a za jak dlouho je chceme spotřebovat. Jestli jich máme jen pár a nebudou ležet déle než týden, nemusíme příliš řešit místo, kde je budeme přechovávat. Správně vybrané plody během několika dní plíseň určitě nechytnou ani při pokojové teplotě. Můžeme je klidně držet v míse s jiným zdravým a suchým ovocem. Trošku jiná situace nastává, když jsme si nakoupili více citronů do zásoby (například při nějaké výhodné akci). V takovém případě je raději uskladníme do chladného sklepa nebo do lednice.

Ideální teplota pro dlouhodobé uchovávání citronu je mezi čtyřmi až deseti stupni. Plody nejdříve umyjeme a velmi pečlivě osušíme. Pak ovoce uložíme do nějaké přepravky  nebo nádoby s plochým dnem – pokud možno v jedné vrstvě vedle sebe. Hlídáme i to, aby se nedostaly do jakéhokoliv kontaktu s vlhkostí. Přibližně jednou za pět až sedm dní je otočíme. Pokud jsme byli nuceni uskladnit ovoce ve více vrstvách, tak citrony, co byly nahoře, přesuneme dolů a vice versa. Při otáčení zkontrolujeme, jestli se někde na slupce nesráží vlhkost. V takové situaci ovoce před uskladněním ještě pořádně usušíme. Stejně tak prověříme, jestli se na některém citronu přeci jen neobjevila plíseň. Pokud ano, napadené ovoce vyhodíme a nádobu, ve které bylo přechovávané, a také zdravé plody, nejdřív pořádně umyjeme a vysušíme. Citrony nemá moc velký smysl mrazit, ztrácí většinu chuti. To už je lepší si z nich udělat šťávu.