Čištění citronem

Celý citronSkoro v každé domácnosti najdeme citrony. V létě si z nich připravujeme osvěžující nápoje, od podzimu do jara je přidáváme do různých čajů, používáme je při vaření a nejedna rodina ví i o tom, že se je dá skvěle využít i při čištění a uklízení domácnosti. A pro ty, kteří ještě tuto vlastnost citronů neznají, jsou určeny následující řádky.

1. Čištění prkénka

Pokud chceme odstranit skvrny a nepříjemný zápach z prkýnka, natřeme je velmi pečlivě citronem rozříznutým napolovic. Necháme účinkovat přibližně půl hodiny a pak vše pořádně opláchneme. Skvěle to funguje na dřevěných, skleněných a bílých platových prkénkách. U různobarevných raději vyzkoušejme na malém kousku, jestli je citronová šťáva náhodou neodbarvuje.

2. Odstranění nánosů na bateriích a kohoutcích

Půlka citronu dokáže dokonale vyleštit nánosy, které se díky vodě, mýdlu a saponátům vytváří na bateriích a kohoutcích. Stačí je pořádně vydrbat několika plátky citronu, opláchnout a nakonec hezky vyleštit. Pro lepší účinek leštění používáme utěrku z mikrovlákna.

3. Čištění mikrovlnné trouby

Do mikrovlnné trouby dáme mističku s vodou, do které vložíme několik plátků citronu nebo vymačkáme citronovou šťávu. Necháme vařit pět minut. Horkou misku opatrně vyndáme a vnitřek mikrovlnky otřeme vlhkým hadříkem. Podobně účinkují i jiné citrusy, jako je například pomeranč či grep. Většinou stačí jedno ovoce (u grepu samozřejmě méně), pokud máme v mikrovlnné troubě hodně špíny, dávku zvětšíme a nebo proces opakujeme.

4. Zavánějící odpad

Do umytého odpadu vložíme několik tence nakrájených plátků citronu a necháme je dvě až tři hodiny působit. Pak je zalijeme horkou vodou a následně odpad zašpuntujeme. Do umyvadla nebo dřezu vložíme na plátky nakrájenou půlku citronu, zalijeme vařící vodou a přibližně po dvaceti minutách vše vypustíme. Odtok ještě pročistíme kartáčem a výsledkem by měl být krásně voňavý dřez nebo umyvadlo (samozřejmě mastnotu nebo špínu citron sám od sebe zázračně neodstraní, to je nutno vyřešit nejdřív klasický mytím).

5. Příjemná vůně

Do vařící vody můžeme hodit na plátky nakrájené dva citrony, případně ještě přidat kousek skořice a pár hřebíčků. Po deseti minutách varu tekutinu necháme vychladnout a rozprašovačem ji rozptylujeme kdekoliv, kde chceme mít příjemné kořeněné aroma s vůní citrusů. Pár plátků citronu může také během noci občerstvit naši lednici, nadrolená sušená kůra citronu (znovu k ní můžeme přidat trochu hřebíčku a skořice) v plátěných sáčcích může být dobrou alternativou pro levanduli v šatních skříních a šuplících.