Mikrovlnná trouba je v dnešní době velmi oblíbeným vybavením kuchyní na celém světě. Mnoho lidí při jejím výběru hledí pouze na estetiku nebo cenu. Ale přitom vybrat správnou mikrovlnku neznamená jen obdivovat její barvu a nebo skákat nadšením nad výtečným nákupem ve slevě.
Vybrat si dnes můžeme z obrovského množství výrobků. Původní funkce mikrovlnek, která se dala redukovat na ohřívání a rozmrazování potravin je dnes výrazněji rozšířená. Kromě vzhledu a ceny se většinou také liší různými funkcemi a případně také výbavou. Co je asi tak nejdůležitější? Určitě bychom si měli všímat, jestli mají funkci grilování a vaření na páře, dále kontrolujeme termooběh, objem, výkon a ovládání. V některých domácnostech moderní mikrovlnná trouba s více funkcemi docela dobře nahrazuje klasickou troubu (i když samozřejmě ne dokonale, to ani možné není, jsou to přeci jen různé výrobky).
Dobré mikrovlnky dnes mají i gril, díky kterému můžeme potraviny nejen ohřívat, ale také opékat (a někdy také možnost kombinované přípravy, díky kterým se spojí výhody mikrovln a grilu). Nejkvalitnější je v dnešní době křemíkový. Trouby s grilem by měly mít rošt, který se umístí na otočný talíř, je také možné opékání potravin z obou stran. Zapékací talíř zase umožňuje kvalitní opečení z obou stran, co ocení hlavně milovníci pizz a jiného křupavého pečiva. Křupavé opékání (Crisp) je také jedna z dalších možností, které dokážou rozšířit využití mikrovlnné trouby, díky tomu se nám například skvěle udělají hranolky. Vaření v páře asi také osloví mnohé lidi a i takovou funkci mohou mít nové přístroje. Je to obzvlášť vhodné pro všechny milovníky lehčích a dietních jídel. Tento způsob úpravy potravin totiž zachovává větší množství vitamínů (ale mimo jiné i také barvu a jíme přeci očima) než jiné formy tepelného zpracování. Také se udrží více chuti přímo v jídle a nevypláchne ho voda, jako u klasického vaření (i když tam někdy potřebujeme taky nějaký šmak do polévky či do omáčky). Další funkcí, která využití tohoto přístroje přibližuje k používání klasické trouby je termooběh. Mikrovlnka v kombinaci s ventilátorem potraviny ohřívá a tepelně upravuje výrazně rovnoměrněji. Navíc díky tomu na nižších teplotách můžeme vyzkoušet i takové triky jako sušení hub nebo rajčat. Dokonce se dá díky tomu i péci některé koláče.
Funkce funkcemi, pokud někdo plánuje hlavně ohřev a případné rozmrazování, tak si bez nich docela dobře poradí. Ale v takovém případě také by neměl sahat jen tak na slepo. Měl by popřemýšlet, jaký objem je mu potřebný. Ten totiž ovlivňuje jak množství potravin, které v ní můžeme ohřívat, tak i velikost, jakou celý přístroj zabere v naší kuchyni. Asi nejklasičtější objem je 17-19 litrů, vejde se na něj sice talíř o průměru kolem pětadvaceti centimetrů, ale můžete mít tady už problém s rozmrazováním většího kuřete o další drůbeži ani nemluvě. Při objemu 20 až 25 litrů si mikrovlnka docela dobře poradí i s upečením pizzy a výrazně pohodlněji se při využití dalších funkcí připravuje jídlo pro celou rodinu. Největší mikrovlnné trouby jsou většinou vybaveny největším množstvím funkcí, ale přemýšlet by o nich měl spíše jen ten člověk, který nechce normální troubu a nebo má téměř neomezený prostor v kuchyni. Důležitý parametr pro každého je i výkon. Zjednodušeně se dá říci, že čím nižší, tím delší doba přípravy potravin a tím pádem také náklady na provoz. Postačující je přibližně kolem 1000 w (pro ideální gril je to navíc samostatný údaj a tam by to mělo být 1300 W). A poslední významný činitel je ovládání. Nejlevnější a nejjednodušší mají ruční. Otočné kolečko, kterým nastavujeme způsob a čas. Tato metoda, ačkoliv je popsaná v manuálu, většinou vyžaduje hodně zkoušení, jak co udělat ideálně. Problémy občas nastanou při určování nízkého času. Přesnější bývá ovládání elektronické (kde si prostě „vyťukáme“ čísla), to může být navíc doplněno o automatiku, která analyzuje váhu vloženého předmětu a té se přizpůsobuje. Poslední věc, na kterou bychom se měli kouknout je povrch vnitřku. Lakovaný je sice jednoduchý v údržbě ale v případě mechanického poškození může reznout. Keramický je velmi odolný a nerezový sice není tak odolný jako keramika, ale jak i název svědčí, nerezne.