Jak vybrat ledničku

Jak bychom měli  vybrat ledničku (přesněji chladničku) přesně podle svých představ? Když vejdeme do libovolného obchodu nebo začneme prohlížet nabídku, zjistíme, že jsou zde desítky, respektive spíše stovky modelů od desítek výrobců a kdo se v tom má vyznat?

Asi prvním a nejpodstatnějším faktem je, jestli chcete pouze chladničku nebo lednici i s mrazákem. Od toho se odvíjí rozměry a  samozřejmě i cena. Rozměry. Je dost důležité, kam se vámi vybraná lednička následně vejde. Kde a jak je umístěn mrazák? Nahoře nebo dole? Jak často v něm něco potřebujete? Jak je členěný? Je to jeden prostor, má poličky či šuplíky? A jaká je mrazící kapacita? Je sice krásné mít mrazák o objemu 100 litrů, ale pokud zvládne za 24 hodin zamrazit jen řekněme 2 kg potravin, není to dobré.

Velmi, ale opravdu velmi důležitý údaj u přístroje, který má nonstop běžet řekněme osm nebo deset let je energetická třída, respektive spotřeba elektřiny na den. Rozdíl mezi spotřebou 20 let staré ledničky (a že je má spousta lidí) a novou, klidně větší je i více než 1 KWh za den. což dělá ročně hodně velké peníze, zvláště při dnešních cenách elektřiny. Některé ledničky mívají dva kompresory, zvlášť pro mrazák a zvlášť pro chladničku. Je to výhodné pro spotřebu, na druhou stranu roste počet součástek, které se mohou rozbít.

Jak je řešené osvětlení? Některé ledničky mají světlo z led diod, které je víceméně věčné. Některé chladničky dále mají třeba zvláštní zónu pro víno, či pro uchovávání zeleniny. Jelikož v ledničce bývají zásoby potravin v nemalé hodnotě (a jelikož tam jsou proto, že jde o potraviny vyžadující uskladnění v nízké teplotě) tak též hraje nemalou roli zjistit si předem, jak probíhá u daného výrobce oprava. Potraviny v nefunkční ledničce řekněme den vydrží, ale déle ne a jde o to, jestli má dotyčný výrobce servis, kdy se někdo přijde podívat na lednici k vám domů, nebo jestli jí sbalí a budou posílat z Brna do Aše a zpátky. Nakonec jsou zde různé vychytávky navíc, někdo má rád studenou vodu, někdo jiný zase supermoderní vzhled, ale nikdy bychom při výběru neměli zapomínat, že první a nejdůležitější funkcí je skladování potravin a cokoliv navíc nás může potěšit, ale ne být základním kritériem výběru.