Šetříme na provozu ledničky

Lednička běží ve většině domácností dvacet čtyři hodin denně tři sta šedesát pět dní v roce. Takže se ji dá i v klidu označit za jednoho z nejvýznamnějších žroutů elektrické energie.* Každému je asi jasné, že by si měl koupit takovou, která spotřebovává co nejmenší množství elektřiny, ale to není vše, co můžeme udělat. Na provozu ledničky se dá šetřit i dál během normálního používání.

1. jestliže potraviny, které v lednici (ne mrazáku) máme uskladněné, spotřebováváme rychle (ze zdravotních důvodů je to i doporučeno), není důvod ji držet na nejnižších teplotách. Stačí šest až sedm stupňů a úspora energie může být v řádu deseti až patnácti procent. U mrazáku je většinou zbytečné nastavovat méně než osmnáct stupňů.

2. před otevřením lednice popřemýšlejme, co chceme vyndat. Lednička není televize, neměli bychom ji rozvalit dokořán a pak vejrat, co zajímavého se v ní nachází. Užitečné je mít v ní pořádek a stále stejný systém, díky kterému budeme do ní sahat tak zvaně poslepu. Dveře vždy pečlivě zavřeme a průběžně kontrolujeme, že těsní – dobré je mít lednici s alarmem pípajícím při nedovření.

3. nedávejme teplá jídla do lednice. Sice se jí nic nestane, ale zbytečně bude spotřebovávat velké množství elektrické energie, jen aby horký hrnec ochladila. Nejdříve ho nechme vychladnout na studeném sporáku (odstavíme z původního vařiče), pak ho ještě můžeme dát na chvíli na balkon (samozřejmě ne v létě). Jídlo rychleji chladne, když ho přeložíme do jiné nádoby než ve které jsme ho vařili – většinou je to pak také skladnější.

4. potraviny je lepší skladovat v různých uzavřených nádobkách a nebo v neporušených původních obalech. Suroviny, které nespotřebujeme celé, bychom měli mimo lednici držet co nejkratší dobu. Čím je lednice plnější, tím je spotřeba energie nižší.

5. pokud to jen umožní čas, věci vytažené z mrazáku rozmrazujme v ledničce. Nejde jen o výslednou kvalitu, ale i o to, že pak „vrátí chlad,“ který v nich je a my spotřebujeme o něco menší množství elektrické energie. V zimě během mrazivých dnů můžeme věci, které plánujeme dát na mrazák, nejdříve vystavit na balkon.

6. pravidelně bychom měli lednici kontrolovat, jestli se  v ní netvoří námraza, je dobré ji udržovat čistou i zvenčí. Můžeme jednou za čas opatrně vysavačem vysát prach ze zadní stěny. Systémy No frost hodně ulehčují život.

7. důležitou roli u spotřeby energie hraje i umístění spotřebiče. Za lednicí by mělo být alespoň nějakých osm čísel prostoru, neměla by být vestavěná, rozhodně bychom ji měli dát dál od různých spotřebičů vytvářejících teplo. Měli bychom také zohlednit sluneční světlo dopadající z okna, když nám začnou paprsky nahřívat její stěnu, rozhodně to pocítíme na účtu za energii a zvyšujeme riziko námrazy (a tím pádem další náklady).

* každá domácnost je trochu jiná, záleží i na čem vaříme či čím topíme, ale obecně se uvádí, že ledničky by měly odpovídat přibližně za pětinu spotřeby elektřiny.