Jak vyčistit hliněné květináče

Mít krásnou květinu v zašlém a špinavém květináči rozhodně našemu bytu či balkónu na kráse nepřidá. Vyčistit plastové květináče je docela sranda, prostě je při přesazování pořádně umyjeme a pak osušíme. Ale pokud jsou hliněné, tak to vyžaduje trochu více práce. I když na druhou stranu, není to nic náročného a vyčistit je dovede opravdu každý bez žádných speciálních „kouzel.“

Různé nánosy* na hliněných květináčích se objevují převážně proto, že při zalévání používáme příliš tvrdou vodu a půda se postupně mění z kyselé na zásaditou. Se svou troškou do mlýna se přidávají i hnojiva, která musíme používat, aby nám květiny dobře rostly. Různé minerály s postupem času dokážou proniknout hliněnou stěnou květináče a pak právě začnou vznikat ty různé nánosy a nepříliš estetické různobarevné mapy.

Květináč bychom na začátku měli očistit od všech zbytků staré zeminy (mohou v ní zůstávat i různé choroboplodné zárodky, které rozhodně po přesazení nepotřebujeme). Pak vezmeme nepříliš tvrdý kartáč (stačí klasický rejžák) a pokusíme se veškerý nános očistit. Pokud to nestačí, použijeme ještě nějakou špachtličku, ale musíme být přitom velmi opatrní, abychom si květináč neponičili. Pak bychom si měli ještě vzít vroucí vodu a spařit jí vnitřní i zevní stranu hliněného květináče.

V mnoha případech výše uvedený postup stačí, květináč máme čistý a po vyschnutí můžeme začít přesazovat. Ale někdy je to stále ještě málo a horká voda zbytky usazenin neodstranila. V takové situaci bychom si měli naplnit klasický desetilitrový kýbl vodou, přidat tam půl litru klasického (čili obyčejný nejlevnější lihový, nikoliv vinný či dokonce jablečný) octa a do této tekutiny hliněné květináče namočíme. Tím se mimochodem zbavíme i nepříjemného zatuchlého zápachu. Sice v obchodech můžeme zakoupit různé přípravky na terakotu, ale v naprosté většině případů je to zbytečné vyhazování peněz, protože ocet je skoro zadarmo (půl litru je doslovně pár korun) a zároveň je velmi účinný. Pokud se ale chemií necháme zlákat, pracujme přitom s gumovými rukavicemi a květináče pak pořádně omyjme (prostě postupujme podle návodu).

* nánosy květinám neškodí, je to jen, jak už bylo uvedeno na začátku záležitost estetická… tedy přesněji velmi neestetická.