Malování stropů

Každé pořádné malování bytu by mělo začínat u stropů. Není to úplně nejsnadnější, ale naučit se to dokáže asi každý (tedy pokud na ten strop vůbec dosáhne). Podívejme se na to, jak bychom měli postupovat, aby náš strop byl namalovaný dokonale bez žádných nedodělků či stop po válečku neb štětci.

1. na stropy bychom si měli vybírat spíše matnější odstíny barev – jinak odrazy světla by mohly zvýraznit různé menší nedokonalosti stropu či malování.

2. Jestli chceme opticky zvýšit strop, použijeme bílou nebo jinou velmi světlou pastelovou barvu. Snížit ho můžeme buď tmavou barvou a nebo pokud ho malujeme na světlo, tak stejnou barvou namalujeme pruh na horní části stěn – šířka závisí na tom, jaký efekt chceme dosáhnout (čím větší, tím se zdá pak pokoj nižší).

3. jestliže plánujeme jinou barvu stropu a stěn, měli bychom si pořídit malířskou pásku, díky které se nám podaří přesné a rovné hrany. Jinak výsledek nebude příliš estetický. Malířskou pásku sundáváme podle návodu, většinou je to hned po skončení malování, abychom po zaschnutí nestrhli i kus zaschlé barvy.

4. musíme nejdřív vynést pokud možno všechen nábytek, koberce, podlahy a nevynesené předměty něčím (například fólií) zabezpečíme před pocákáním barvou. Zajistit bychom měli i zásuvky. Sice žádná z těchto činností nemá přímo vliv na výsledek malování, ale ušetří nám obrovské množství práce spojené s případným čištěním cákanců.

5. lepší je používat váleček (a k němu případně teleskopický nástavec). Užitečné jsou i štafle, ale někomu stačí stůl nebo u nízkých stropů a vysokých malířů židle.

6. začínáme od okna. Jestliže v místnosti není okno a nebo je jich více, začínáme tam, kde je nejsilnější zdroj světla.

7. na začátku je užitečné štětcem či malým válečkem udělat všechny rohy, kam nedosáhne váleček normální. První vrstvu nanášíme vodorovně se zdrojem světla, jednotlivé pruhy by se měly mírně překrývat. Po zaschnutí zhodnotíme, jestli potřebujeme ještě druhou vrstvu a tu natřeme kolmo na okno. Pokud možno práci nepřerušujeme a vždy dokončíme celou vrstvu, jinak se zvyšuje riziko vzniku různých šmouh.