Jak zmrazit jídlo pro mimino

Ceny různých hotových příkrmů pro malé děti jsou v porovnání s reálnými náklady na výrobu opravdu hodně vysoké. Proto je velmi rozumné si tyto věci pokud možno dělat doma. Má to ale jeden malý háček. Vařit z tak malého množství surovin, aby bylo jen na jednu miniporci pro prtě, nemá moc velký ekonomický smysl. A větší dávka jídla se zase rychle kazí (navíc dospělé strávníky tato krmě moc neosloví). Proto je dobré to, co ihned nevyužijeme, nějakým způsobem zakonzervovat, což v tomto případě znamená buď zavařit nebo zmrazit. Podívejme se na ten druhý způsob trochu podrobněji.

Hlavně bychom měli dodržovat několik základních zásad. Jídlo se musí mrazit co nejrychleji po uvaření, neztrácí tolik živin a navíc snižujeme riziko vzniku jakýchkoliv nežádoucích kvasících-kazících reakcí. Samozřejmě musí vychladnout, ale hned, jak má přijatelnou teplotu, přistoupíme k mrazení. Nádobky, ve kterých budeme jídlo uskladňovat musí být dokonale čisté, pokud možno je před používáním vyvaříme. Pro dlouhodobé uskladnění by teplota mrazáku neměla být vyšší než minus osmnáct stupňů (chladněji být může) – v takových podmínkách příkrm vydrží dokonce i několik měsíců.

A jaké nádobky bychom měli vybrat? Na jednu stranu je to celkem jedno, cokoliv, co se hodí do mrazáku, hodí se i pro příkrmy určené pro mimina. Na druhou stranu bychom měli zohlednit fakt, že dítě toho jí naprosté minimum, takže vlastně čím menší nádobka, tím lepší. Protože co už jednou rozmrazíme, nesmíme po druhé zmrazovat. Velmi dobré zkušenosti jsou s formičkami na led, jsou malé (kupované příkrmy jsou zvláště na začátku příliš velké a stejně velkou část vyhazujeme) a se zmrazeným pokrmem se velmi dobře manipuluje. Samozřejmě musíme je pak ještě do něčeho uzavřít, aby nedošlo ke kontaktu příkrmu s obsahem mrazáku.

A co všechno můžeme zmrazit? Je toho opravdu hodně, dá se říci, že to lze udělat téměř se vším. Nehodí se jen avokádo, meloun, banány a také samotné brambory – pokud jsou součástí nějaké směsi, tak to nevadí. Jídlo je dobré označit štítkem se dnem výroby (a také si poznamenat, co tam je – po zmražení spousta různých věcí vypadá stejně), protože sice vydrží dlouho, ale není to věčné. Trvanlivost závisí na surovinách. Pokud jsme použili mléko, jídlo by se mělo spotřebovat do dvou měsíců, v případě masa jsou to tři a ovoce se zeleninou by nám měly vydržet přibližně do půl roku.