Jak na zatuchlé prádlo

Otevřená pračka plněná vrchemDříve nebo později se to stane asi každému. Vypereme prádlo, vyndáme ho z pračky a něco není v pořádku. Po chvíli zkoumání zjistíme, že vydává nepříjemný zatuchlý zápach. Na následujících řádcích se podíváme na to, proč k této nepříjemné situaci mohlo dojít a pak samozřejmě i na to,  jak bez kupování nějakých drahých přípravků zatuchlé prádlo řešit.

Příčiny

1. Mezi nejčastější příčiny patří to, že jsme z nějakého důvodu zapomněli v pračce vyprané prádlo. Zatuchlost se objeví už po několika hodinách.

2. To, že prádlo, které po vytažení z pračky vonělo normálně, je zatuchlé, můžeme v některých případech zjistit až za několik dní po otevření skříně.  V tomto případě, nepříjemný zápach způsobilo nedostatečné vysušení prádla.

3. Pokud do koše na špinavé prádlo budeme házet vlhké věci (například po procházce v dešti a nebo když vyměňujeme utěrky či ručníky), „chytí“ se od nich i zbytek oblečení.

4. Na vině také mohou být různé nečistoty v pračce. Musíme jednou za čas zkontrolovat nejen buben, ale i těsnění a nádobu na prací prášek.

Řešení

1. Jestliže potíže způsobila špinavá pračka, tak je asi naprosto jasné, že ji musíme pořádně vyčistit. Většinou ji stačí pustit na prázdný cyklus s vysokou teplotou a přidat ocet nebo bělidlo. Určitě bychom měli také pečlivě vymýt nádobu na prášek a zkontrolovat těsnění – často je na něm spousta usazenin, které odstraníme kartáčkem, jedlou sodou a octem. Abychom výskyt těchto problémů minimalizovali, vždy necháme pračku po praní otevřenou, aby mohla pořádně vyschnout.

2. Pomůže nám i obyčejný lihový ocet. Postupujeme v závislosti na síle zatuchliny. Pokud není moc silná, stačí prádlo ještě jednou vyprat a k pracímu přípravku přidat ještě půl skleničky octa (u bílých věcí ho můžeme nahradit bělidlem). Pokud je zápach intenzivnější, nejlepší je prádlo před praním ještě na dvě až tři hodiny namočit do mísy, kde rozmícháme ocet s vodou v poměru sklenička octa na pět litrů vody. Prádlo pak musíme nechat pořádně vyschnout, v létě ho pokud možno dáme na sluníčko, které zatuchlý zápach dokáže odstranit naprosto dokonale.

3. Pokud jsme nechali zatuchlé prádlo uschnout, často pomůže, když ho na několik hodin vložíme do mrazáku. Velmi studená teplota zahubí zárodky plísní, které nepříjemnou vůni vyvolávají.