Jak vybrat pračku

Když se rozhodujeme koupit pračku, většinou nás výrobci kromě lákavých obrázků zavalí i spoustou různých dalších parametrů. Na výběr je vestavná či volně stojící, každá uvádí nějakou spotřebu elektřiny, vody, energetickou třídu atd. Co z těchto údajů je opravdu důležité a co jen reklamní trik prodejce, přesvědčujícího vás, že je to ten nejlepší výrobek na světě? Podívejme se na to, jak bychom si tu správnou pračku měli vybrat.

Pochopitelně velmi důležité jsou rozměry. Pračka musí někde stát a místa převážně nebývá nazbyt. Také musí projít dveřmi, na což spousta lidí ráda zapomíná. Přívod vody a odpad jsou další nezbytností, ale to jste jaksi museli řešit již u minulé pračky a nebo obecně při stavbě bytu či domu. Důležité je, je li pračka plněna shora či zepředu. Horem plněné jsou užší, s dvířky vepředu méně hluboké. Osobně nemám předem plněná pračky příliš v oblibě. U vrchem plněných je přece jen voda v prací vaně, nemá kam a kudy vytéct, (s výjimkou poruchy čerpadla) kdežto možnost, že povolí těsnění a vy vytopíte sebe i sousedy je až nepříjemně pravděpodobná a vyjde na pěkné peníze.

Dále je zde kapacita pračky a zde se jedná o velmi důležité číslo. Spousta lidí má pocit, že je víceméně jedno, kolik prádla do pračky nahází, ale není to tak. Pokud je ho příliš, tak je vypráno špatně a ještě přetěžuje motor a celou konstrukci (což u levnějších výrobků může výrazně snížit životnost přístroje), pokud málo, také to není optimální, protože ji musíme pouštět častěji a to stojí peníze. Běžné pračky, které stačí většině domácností bývají na 5-6 kg  prádla. Větší jsou nutností vlastně jen v případě, že je v rodině hodně malých dětí.

Velikost dvířek bychom měli zohlednit částečně také. V pračkách s dostatečně velkými dvířky lze prát i přikrývky a polštářky. Pro alergiky je to poměrně výhodné. Energetická třída je dnes asi nejčastěji zmiňovaný parametr u většiny výrobků. Zjednodušeně řečeno jde u ní o to, jak optimálně využívá pračka spotřebovanou elektřinu. Údaj, který je prakticky zaměnitelný se spotřebou elektřiny na jedno vyprání. Čím méně, tím samozřejmě lépe. Totéž platí o spotřebě vody, ta je dokonce při dnešních cenách ještě důležitější než spotřeba elektřiny. Rozdíl mezi úspornější a méně úspornou pračkou je klidně 10 nebo 15 litrů. Při každodenním praní to již tvoří za dobu životnosti docela velký rozdíl ve spotřebě a tudíž v zaplacené vodě (při deseti litrech jsou to více než tři kubíky ročně a to nám za řekněme pětiletou dobu životnosti pračky udělá najednou rozdíl při dnešních průměrných cenách přibližně 1500 korun). No a samozřejmě důležitá je i záruka. Pokud výrobce nabízí záruku třeba 5 nebo dokonce 7 let, tak je to známka, že patrně jeho spotřebiče tuto dobu obvykle vydrží v pohodě. Výrobce není samaritán, chce vydělávat. Navíc nesmíme zapomínat na to, že během praní můžeme pračku poškodit i nechtěně nějakým uvolněným knoflíkem či zapomenutým pokladem v kapse, a často i tyto problémy se v rámci záruky dají vyřešit.