Jak prát závěsy v pračce i v ruce

Praní závěsů začíná už při jejich sundávání. Bez ohledu na to, jestli je chceme prát v ruce nebo v pračce, tento první krok je lepší dodržet, i když to vyžaduje většinou spolupráci dvou lidí. Závěsy jsou velkým lapačem (a tím pádem i vířičem) prachu a proto bychom je nejdříve měli opatrně srolovat až ke garnýži a teprve potom je sundáme (podle typu – odcvakneme žabky, vytáhneme z poutek či navlékací pásky atd.). No a pak můžeme začít prát.

1. po sundání bychom měli závěsy několikrát pořádně vymáchat ve studené vodě (díky tomu například bílá bude ještě bělejší, což bychom u tak velkého kusu látky nedosáhli ani s nejlepším pracím práškem z reklam). Vodu vyměníme vždy když se zašpiní a měníme ji tak dlouho, dokud není na pohled čistá.

2. pro praní závěsů je mnohem lepší používat tekutý prací prášek, který pravidelně pronikne do celé tkaniny a nevytvoří šmouhy.

3. menší skvrny se pokusíme odstranit ještě před tím než začneme prát. Buď použijeme nějaký odstraňovač skvrn na velmi jemné tkaniny a nebo stačí, když si uděláme mýdlovou vodu, dáme ji do rozprašovače a nastříkáme před praním na skvrnu.

4. před praním bychom také měli odstranit chlupy našich čtyřnohých mazlíčků – buď speciálním válečkem a nebo je opatrně vysajeme.

5. prát bychom měli pokud možno ve vlažné vodě. Závěsy jsou převážně vystaveny působení slunečního světla a díky tomu ztrácejí barvu. Horká voda by tento proces jen urychlila.

6. jestliže máme závěsy s třásněmi, měli bychom si pořídit speciální sáčky na praní záclon, které chrání jemný materiál – v tomto případě třásně. Po vyprání je narovnáme.

7. to, jestli se rozhodneme závěsy prát v ruce nebo pračce záleží hodně na typu tkaniny. Zjednodušeně se dá říci, že většina dnešních závěsů je z pevných materiálů, kterým pračka nijak neuškodí a pokud je tomu jinak, tak máme tuto informaci na balení či štítku. Pokud ale máme něco po babičce, tam pračka už může být jistý risk a to i s použitím pracích sáčků.