Postup při lití olova

Lití olova patří mezi tradiční vánoční a silvestrovské zábavy, které se v naší zemi praktikují již přinejmenším od dob Rakousko-Uherska. Není to nic náročného, i když na druhou stranu, pracujeme s ohněm a roztaveným kovem, který je navíc toxický. Proto bychom měli dodržovat ustálený postup a hlavně dbát přitom na svou bezpečnost.

Nejdříve si musíme nachystat nějaké kousky olova (nahradit je lze i různými speciálními lehce tavitelnými slitinami, které se za tímto účelem prodávají), které budeme odlévat. Pak si ještě připravíme větší lžíci u které obalíme rukojeť, můžeme použít také například naběračku či něco podobného, jen to musí být kovové a rukojeť by měla být chráněná před horkem. No a také musíme mít po ruce nějakou neplastovou misku (jestliže budeme chtít ctít tradici, tak by měla být dřevěná) se studenou vodou a samozřejmě oheň. Z důvodu rychlosti se to často dělá nad sporákem, ale mnohem lepší sváteční atmosféru při lití olova nám zaručí svíčka.

Po přípravách je následující postup už velmi snadný. Na lžíci či naběračku umístíme kousek kovu, a vše začneme nahřívat nad ohněm. Do pěti minut by se mělo olovo roztavit (bude vypadat jako tekuté) a v té chvíli už ho dál nenahříváme, ale přelijeme rovnou do vody. Tam ztuhne a ze vzniklého tvaru se snažíme uhodnout budoucnost*. Pokud chceme, aby náš postup ještě více vyhovoval tradici, tak olovo naléváme přes ucho nějakého velkého klíče tradičního typu.

Každý asi vidí, že je to velmi snadné. Přesto bychom neměli podceňovat onu v úvodu zmíněnou bezpečnost. Za prvé vše, co se dostane do kontaktu s olovem, bychom později už neměli používat při přípravě jídel – takže lžíci a misku si raději vyberme nějakou starou, které nám později nebude líto (můžeme si je dát do sklepu a používat při lití olova každý rok). Za druhé, při tavení olova se mohou vylučovat zdraví škodlivé výpary, takže bychom měli být v dobře větrané místnosti. Riziko vylučování těchto výparů minimalizujeme tím, že olovo nenahříváme déle než je to nutné, ale lijeme je do vody hned po roztavení. No a za třetí, operujeme s ohněm, takže musíme dodržovat klasickou opatrnost při manipulaci s ním a také s rozžhaveným olovem a také lžící – tu bychom po lití měli nechat vychladnout na něčem nehořlavém a nebo ji opatrně ochladíme pod vodou.

* výklad, co který symbol vzniklý při lití olova znamená si lze přečíst zde http://www.horoskopy-vestirna.com/horoskopy/1305-vyklad-liti-olova